W stolicy Wielkiej Brytanii mieszka aż 67 miliarderów. Każdy londyński krezus posiada fortunę w wysokości średnio 2 miliardów funtów, cztery rezydencje w różnych zakątkach świata i co najmniej 350 milionów gotówki z natychmiastowym do niej dostępem.

Mniej miliarderów od Londynu ma Paryż, a nawet przychylna pod względem podatków Genewa. Według opublikowanych danych, 60 procent londyńskich bogaczy to ludzie, którzy sami dorobili się fortuny, natomiast co piaty miliarder otrzymał ją spadku. Pozostał grupa to przedsiębiorcze osoby, pochodzące z bogatych rodzin.

Sondaż ustali także, że miliarderzy nie kupują w Londynie domów taniej, niż za 10 milionów funtów. Chyba że szukają nieruchomości dla służby.

Najbogatszym londyńczykiem jest 56-letni Leonard Bławatnik. Pochodzi z Ukrainy, a jego fortunę szacuje się na 10,8 miliarda funtów. Bławatnik jest właścicielem Warner Music Group. Zajmuje się także handlem ropą naftową, węglem i nieruchomościami.

Drugie miejsce zajmuje Lakszmi Mittal, 63-letni producent stali z Indii. Przemysłowiec mieszka w rezydencji o wartości pół miliarda funtów, która znajduje się w ekskluzywnej dzielnicy Londynu, Kensington. Z kolei jego majątek przekracza 10 miliardów.

Właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, Roman Abramowicz, zajmuje na tej liście siódmą pozycję. Jego fortuna warta jest 4,8 miliarda funtów.

(j.)