Koniec tygodnia przyniósł korektę w notowaniach EUR/USD. Kurs zniżkował z okolic 1,3840 do 1,3720, czyli do poziomu z początku tygodnia. Ruch ten w dużej mierze był odreagowaniem tygodniowych wzrostów, gdyż napływające dane makroekonomiczne powinny wspierać wspólną walutę. Pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu instytutu KOF, natomiast wyższa od oczekiwań okazała się inflacja CPI oraz HICP z Niemiec.

Temat inflacyjny i związane z tym ewentualne podwyżki stóp procentowych w Eurolandzie napędzały ostatnie wzrosty EUR/USD, dlatego dzisiejszy odczyt mógł zostać wykorzystany jako pretekst do spekulacji dotyczących szybkiej podwyżki stóp przez ECB. Konferencja po posiedzeniu ECB będzie kluczowym wydarzeniem w przyszłym tygodniu. Ewentualne sugestia dotycząca kształtowania polityki monetarnej w Strefie Euro mogą być głównym „paliwem” do dalszego ruchu w notowaniach EUR/USD.

Inwestorów negatywnie zaskoczyła również rewizja PKB za IV kw. z USA. Okazała się ona niższa od oczekiwań (2,8 proc. wobec 3,3 proc.), jednak ostatecznie nie wpłynęło to znacząco ani na notowania EUR/USD, ani sytuację na giełdach. Negatywne dane o PKB zostały przysłonięte lepszym odczytem indeksu Uniwersytetu Michigan, który zrównoważył nastroje na rynkach.

W piątek złoty był bardzo stabilny. Po dynamicznych ruchach na początku tygodnia, przyszedł czas na lekkie uspokojenie nastrojów. Obecnie inwestorzy wyczekują już środowej decyzji w sprawie stóp procentowych, która zapewne będzie kluczową informacją w przyszłym tygodniu. Oczekiwania analityków nie są jednorodne. Na 27 ankietowanych, 13 oczekuje podwyżki na najbliższym posiedzeniu, 13 na kwietniowym, a jeden dopiero w czerwcu. Widać zatem, że rynek podzielony jest idealnie na pół, a środowa decyzja zapewne wprowadzi spore zamieszanie w na rynku.

Sporządził:

Łukasz Wosch

DM TMS Brokers S.A.