Konieczne ustępstwa w sprawie specjalnych stref ekonomicznych

Czwartek, 28 lutego 2002 (08:35)

Specjalne strefy ekonomiczne miały zagwarantować nowe miejsca pracy. W Polsce działa kilkanaście takich stref. Od 1995 roku przyciągnęły wielu rodzimych i zagranicznych inwestorów. Problem w tym, że powstały wbrew układowi stowarzyszeniowemu z Unią Europejską. Teraz, aby zakończyć negocjacje w sprawie swobodnej konkurencji, Polska musi pójść na pewne ustępstwa.

Minister gospodarki obiecał w Brukseli, że ekipa Leszka Millera zapłaci odszkodowanie zagranicznym inwestorom. Pieniądze dostaną ci, którzy nabyli w latach 90. prawa do zwolnień od podatku dochodowego w specjalnych strefach ekonomicznych. Jacek Piechota powiedział RMF, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o sumach. Na pewno jednak - będą spore.

Unia kwestionuje m.in. zezwolenia na działalność wydawane w poprzednich latach. Nie powinno to wystraszyć tych, którzy już u nas produkują i pracują – uważa Krzysztof Krzysztofiak, szef spółki zarządzającej krakowską strefą ekonomiczną. Jednak co do zapowiadanych przez rząd rzekomych wypłat dla firm zbyt wiele jest jeszcze niewiadomych – dodał. „Trzeba sobie powiedzieć, że zezwolenia w strefach były wydawane w imieniu ministra gospodarki a więc w imieniu rządu polskiego. Rząd polski w tej chwili negocjując z Unią Europejską nie może złamać obietnic, które przedsiębiorcom zostały złożone’ – mówi Krzysztofiak. Nawet jeśli całe zamieszanie nie wypłoszy i tak niezbyt wielkiego kapitału, pewnym jest, że o nowe inwestycje w strefach będzie jeszcze trudniej, ponieważ zmiana zasada wydawania zezwoleń – nie tylko w zagranicznych firmach – stwarza wrażenie, ze Polska to kraj, w którym przepisy zmieniają się za często, aby liczyć na bezpieczny zysk.

Najmłodszą podstrefą działającą w Polsce jest tarnowska "plastikowa dolina", w której dopiero toczą się rozmowy z firmami. Czy teraz zostaną przerwane? Z szefem firmy zarządzającej "plastikową doliną", Tomaszem Gutem rozmawiał Witold Odrobina:

Jak dowiedział się RMF, od pewnego czasu są prowadzone poważne rozmowy o ewentualnych wielkich inwestycjach w Tarnowie z pewnym koncernem

chemicznym z Korei

08:35

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

-