"Były już pierwsze konsultacje premiera i prezydenta w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Bronisław Komorowski wstępnie mówi tak" - przyznał w Kontrwywiadzie RMF FM prezydencki minister Sławomir Nowak. Prezydent chce jednak, żeby po wprowadzeniu zmian przez rząd, nasze przyszłe emerytury były wyższe.

Rząd będzie chciał zaproponować Polakom, żeby dodatkowo ubezpieczali się "na przyszłość", w zamian oferując nam zwolnienia podatkowe. Emerytury byłyby wtedy wyższe, ale pod warunkiem, że udałoby nam się więcej na nie odłożyć. Takiemu rozwiązaniu prezydent mówi tak, ale Bronisław Komorowski stawia jeszcze jeden warunek. Żeby system gwarantował jakąś formę dziedziczenia składek w tym systemie ZUS-owskim - powiedział Sławomir Nowak.

Prezydencki minister podkreśla, że trzeba także tak skonstruować ustawę, żeby władze Otwartych Funduszy Emerytalnych nie mogły jej zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. To właśnie OFE stracą najwięcej na zmianach. Na pewno musimy to od tej strony obadać , ale na etapie prac rządowych i parlamentarne- dodaje Nowak. Prezydent ma wydać ostateczną zgodę, kiedy 20 stycznia rząd ogłosi projekt konkretnej ustawy o OFE.