Prezydent Obama ogłosił w niedzielę wieczorem, że liderzy Demokratów i Republikanów osiągnęli porozumienie w sprawie planu oszczędnościowego, który jest niezbędny do podniesienia amerykańskiego limitu długu. Plan nadal wymaga zatwierdzenia w obu izbach, co wcale nie jest jeszcze przesądzone.

Obecnie czekamy na wynik spotkania jakie ma się odbyć w Waszyngtonie, podczas którego ustalone mają być szczegóły pomiędzy Republikanami i Demokratami. Spodziewane jest osiągnięcie szybkiego konsensu, zwłaszcza że kongresmeni pracują pod presją czasu. Nawet jeśli plan zostanie przyjęty to ryzyko obniżenia ratingu USA nadal jest wysokie. Jeśli agencje zdecydowałyby się na taki ruch w najbliższych dniach to kursy USD/CHF i USD/JPY zareagowałyby silnymi zniżkami. Sądząc z rentowności 10-letnich obligacji rynki wydają się być bardziej zaniepokojone perspektywą rozprzestrzenienia się kryzysu fiskalnego w Europe niż limitem zadłużenia w USA. Może to wynikać z faktu, iż łatwiej jest ocenić ryzyko jakie grozi Stanom Zjednoczonym niż efekt i kierunek rozprzestrzeniania się fiskalnych problemów Starego Kontynentu. Frank szwajcarski już teraz znajduje się w okolicach rekordowo silnego poziomu względem dolara i euro. Po ogłoszeniu informacji o nawiązaniu kompromisu w sprawie ustalenia planu, kurs USD/CHF odbił się od minimum na poziomie 0,7855 i dotarł dziś o godzinie 9:00 w okolice 0,7955. Spodziewane jest dalsze umacnianie się dolara względem franka w miarę postępu prac nad podniesieniem limitu zadłużenia w USA. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym dominują odczyty PMI dla kilku krajów. Nad ranem opublikowano PMI dla przemysłu chińskiego, który wg. HSBC wyniósł 49,3. Wynik jest gorszy od czerwcowego (50,9) co budzi obawy o spowolnienie w gospodarce chińskiej, wywołujące niższy popyt na rynku surowców. Po godzinie 16:00 poznamy lipcowy odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu, którego prognozowany poziom wynosi 54,9.

O 9:00 opublikowany został także poziom PMI dla Polski. Wzrósł on lipcu do poziomu 52,93 wobec 51,24 w czerwcu. Świadczy to o polepszającej się kondycji polskiego sektora przemysłowego. Złoty znacznie umocnił się w stosunku do euro, które o godzinie 9:00 kosztowała 3,97 zł. Frank szwajcarski odbił się od piątkowego maksimum na poziomie rekordowego odczytu 3,54 i dziś w godzinach porannych dotarł do ceny 3,47. Polska waluta umacnia się także w stosunku do dolara, który zniżkuje do poziomu 2,7610.

Złoty umacnia się dziś głównie dzięki poprawie nastrojów wywołanej wstępnymi uzgodnieniami dot. amerykańskiego planu oszczędnościowego. Jeżeli z USA napłynie informacja o zatwierdzeniu planu w Kongresie to złoty umocni się jeszcze bardziej, co będzie wywołane spadkiem awersji do ryzyka.

Sporządził:

Przemysław Gerschmann

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.