IRA rozbroiła część arsenałów

Wtorek, 23 października 2001 (23:00)

Irlandzka Armia Republikańska rozbroiła część swoich arsenałów. Oświadczenie o takiej treści złożyli w Belfaście przedstawiciele bojówek IRA. Przewodniczący międzynarodowej komisji rozbrojeniowej, generał John de Chastelain potwierdził, że faktycznie doszło do tego gestu dobrej woli.

Teraz Irlandia Północna w napięciu zadaje sobie jedno pytanie, czy inicjatywa IRA uratuje chylący się ku upadkowi proces pokojowy w Ulsterze. Jak zareagowały na to oświadczenie główne postacie północnoirlandzkiej sceny politycznej – posłuchajcie korespondenta RMF w Londynie - Bogdana Frymorgena.

Na wieść o rozbrojeniu katolickich bojówek pozytywnie zareagowali protestanci. Przywódca największej partii unionistów - David Trimble, oświadczył, że jest gotowy powrócić do rządu prowincji. W ubiegłym tygodniu pięciu ministrów północnoirlandzkiego gabinetu podało się do dymisji, na znak protestu przeciwko niedotrzymywaniu obietnic rozbrojeniowych przez IRA. Teraz zapewne nie dojdzie już do rozpadu rządu i proces pokojowy będzie mógł toczyć się dalej.

23:00

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

-