Gazprom kwestionuje opłacalność wydobycia gazu z łupków w USA

Czwartek, 26 lipca 2012 (21:40)

Rosyjski koncern państwowy Gazprom twierdzi, że wydobywanie gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych jest nieopłacalne i ostrzega przed wysokimi kosztami Chiny. Tak wynika z wypowiedzi wiceprezesa rosyjskiego koncernu Sergieja Komlewa dla agencji Platts. Agencja zauważa jednak, że firma konsultingowa, na której analizy powołuje się Komlew, od wielu lat działa na zlecenie Gazpromu.

Komlew, odpowiedzialny w Gazprom Exporcie za kontrakty i ceny powiedział, że długoterminowe perspektywy dla gazu łupkowego w USA nie są obiecujące. Uważamy, że obecny model rynku gazowego w USA w średniej i dłuższej perspektywie jest nie do utrzymania - ocenił. Prognozujemy, że wkrótce różnica między kosztami gazu łupkowego i ceną sprzedaży znikną, a gdy to nastąpi, plan, by USA stały się jednym z głównych eksporterów gazu, będzie ekonomicznie niewykonalny - dodał.

Komlew powołuje się przy tym na analizy przygotowane na zlecenie rosyjskiego koncernu przez waszyngtońską firmę konsultingową Pace Global na temat wyników i danych finansowych koncernów amerykańskich. Wiceprezes uważa, że prawdziwe koszty firm amerykańskich prowadzących wydobycie z łupków są o 150 proc. wyższe niż przychody osiągane w ostatnich latach.

Jego zdaniem, wydatki firm wydobywczych będą jeszcze większe. Powodem tego są wysokie wydatki na zabezpieczenie procesu szczelinowania. Przedstawiciel Gazpromu twierdzi, że wydobycie gazu przy użyciu tych zabiegów może zakończyć się fiaskiem w USA i krajach, które chcą je stosować. Komlew sceptycznie ocenił też możliwości eksploatacji złóż łupkowych w Chinach. Twierdzi, że koszty w tym kraju mogą być znacząco wyższe niż w USA, a same złoża są ulokowane w miejscach, gdzie może nie być wystarczających ilości wody do prowadzenia z sukcesem zabiegów szczelinowania.

Rosyjski rząd płaci za informacje o negatywnych skutkach szczelinowania?

Agencja Platts zauważa, że firma konsultingowa Pace Global działa od wielu lat na zlecenie Gazpromu i została zatrudniona przez rosyjski koncern, by lobbować na jego rzecz, gdy planował sprzedawać swój gaz w formie skroplonej (LNG) do USA.

Dyrektor z Instytutu Energii Uniwersytetu w Teksasie Aviezer Tucker, na którego powołuje się Platts, uważa wręcz, że rosyjski rząd płaci firmom PR, by rozpowszechniały informacje o negatywnych skutkach zabiegu szczelinowania.

Tucker twierdzi, że firmy te mają przekonać społeczeństwa w Bułgarii, Czechach czy innych krajach Europy Wschodniej, że szczelinowanie zatruwa wodę pitną. Jego zdaniem atmosferę paniki można dostrzec w artykułach, publikacjach i broszurach na ten temat. Dodaje, że idealnym rozwiązaniem dla Gazpromu byłoby wprowadzenie całkowitego zakazu lub moratorium na wykonywanie zabiegów szczelinowania w Unii Europejskiej.

Komlew przekonuje jednak, że rosyjskiej firmie zależy na zasadach fair play i konkurencji opartej na racjonalnej ekonomii, a nie na przesłankach politycznych. Wydobycie na skalę przemysłową gazu z łupków w USA spowodowało, że kraj ten wyprzedził Rosję, jeszcze dwa lata temu największego producenta gazu na świecie. Eksploatacja łupków wpłynęła też wyjątkowo korzystnie na całą gospodarkę amerykańską, przez spadek cen gazu i energii, rozwój przemysłu chemicznego i utworzenie tysięcy nowych miejsc pracy.

W USA w ubiegłym roku wyprodukowano ok. 150 mld m sześciennych gazu ze złóż łupkowych, co stanowiło ponad jedna czwartą ogólnokrajowej produkcji. Stany Zjednoczone mają pod względem wielkości drugie - po Chinach - zasoby łupków i wynoszą one 24,4 bln m sześc. (według raportu Departamentu Energii USA z kwietnia 2011 roku)

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

RMF FM/PAP