Fiskus chce wiedzieć, gdzie i ile wydajesz

Środa, 24 maja 2017 (14:01)

"Bierzemy udział w światowym trendzie rozluźniania tajemnicy bankowej" - tak wiceminister finansów Paweł Gruza tłumaczy projekt najnowszej ustawy podatkowej. Jego resort chce, żeby banki miały obowiązek codziennego przekazywania dokładnych wyciągów z kont polskich firm prosto do fiskusa.

Oficjalnie pomysł Ministerstwa Finansów ma pomóc w ściganiu oszustów i przynosić budżetowi 4,5 mld złotych rocznie.

Pojawiają się jednak głosy sprzeciwu. I płyną one zarówno od organizacji przedsiębiorców, jak i od organizacji broniących praw człowieka.

Sam pomysł, by ujawnić skarbówce, co dzieje się na kontach polskich firm, nie budzi wielkich kontrowersji. Problem jednak w tym, że państwo będzie wiedziało także sporo o klientach tych firm.

Na tych codziennych wyciągach będzie bowiem czarno na białym: ile każdy z nas kupił kaw w kafejce, ile wydał na bułki w sklepie, ile zapłacił za taksówkę i w jakim sklepie najchętniej robi zakupy. Dla wielu to za dużo, ale nie dla rządu.

Trend jest na świecie związany z rozszczelnianiem tajemnicy bankowej - mówi wiceminister finansów Paweł Gruza.

Założenie nowej ustawy jest proste. Każda firma zatrudniająca co najmniej 10 pracowników będzie musiała upoważnić bank, by co 24 godzin przekazywał skarbówce wyciąg z firmowego konta. Systemy komputerowe Krajowej Administracji Skarbowej mają na tej podstawie wyszukiwać oszustów.

Ministerstwo Finansów zaproponowało, by ustawa weszła w życie już 1 września.

(j.)

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

Krzysztof Berenda