Eurodolar konsolidował się na poniedziałkowej sesji europejskiej poniżej wielomiesięcznych szczytów z końca ubiegłego tygodnia usytuowanych w okolicy 1,4880. W Wielkiej Brytanii poniedziałek był dniem wolnym od pracy i dopiero początek sesji amerykańskiej wniósł nieco ożywienia, a kurs EUR/USD dość dynamicznie ruszył na północ i wyszedł na nowe szczyty zbliżając się do poziomu 1,4900.

W poniedziałek poznaliśmy sporą dawkę istotnych danych makroekonomicznych rzutujących na sentyment w dłuższym okresie. Miały bowiem miejsce odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego gospodarek Eurolandu i Szwajcarii. Indeks PMI dla całej strefy euro wyniósł 58,0 punktów wobec poprzedniego odczytu i prognoz na poziomie 57,5 punktów. Powyżej oczekiwań wypadły odczyty z dwóch największych gospodarek Eurolandu - Niemiec i Francji. Z kolei wartości poniżej szacunków przybrał dla przemysłu Szwajcarii i Włoch. Poznaliśmy też amerykański odpowiednik tego wskaźnika, czyli indeks ISM, którego wartość od początku roku utrzymuje się powyżej poziomu 60 punktów, a w kwietniu wyniosła 60,5 punktu.

Na krajowym rynku aktywności inwestorów nie sprzyja okres długiego weekendu majowego. Objawiało się to bardzo wyraźnie chociażby podczas sesji na GPW. Obroty na warszawskim parkiecie nie osiągnęły nawet 530 mln zł. Poniedziałek stał pod znakiem umocnienia złotego. Kurs EUR/PLN popołudniu zniżkował w okolice 3,9230 i zbliżał się tym samym do dołków z ubiegłego tygodnia. Rodzima waluta umacniała się także w stosunku do dolara amerykańskiego, a kurs osiągnął poziomy nienotowane od jesieni 2008 roku - spadł poniżej poziomu 2,6400.

Sporządził:

Bartosz Sawicki

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.