Polacy mają coraz większe kłopoty ze spłatą kredytów konsumenckich - wynika z najnowszego raportu Infomonitora Biura Informacji Gospodarczej na temat pożyczek. W ciągu ostatniego roku odsetek niespłaconych pożyczek wzrósł o trzy punkty procentowe. To oznacza, że Polacy mają coraz mniej pieniędzy w portfelach.

Dziś już 11,5% kredytów konsumenckich to kredyty trudne. W domowej kasie coraz większe pustki, bo wiele rodzin musi boleśnie zapłacić za nadmierny optymizm w czasach dobrej koniunktury, kiedy to na potęgę kupowaliśmy komputery pralki, lodówki czy zagraniczne wycieczki. Teraz - już w kryzysie - co miesiąc przychodzą rachunki.

Kiedy zdarzają się sytuacje, że ktoś traci pracę, wtedy wiadomo, że wszelkie finansowe czy to domowe, czy to kredytowe należności, są trudne do obsłużenia - mówi reporterce RMF FM Agnieszce Witkowicz Mariusz Hildebrand z Biura Informacji Gospodarczej.

Okazuje się także, że coraz trudniej płacić nam rachunki za komórki, telewizję kablową czy prąd. Prawie bez zarzutu radzimy sobie natomiast ze spłatą kredytów mieszkaniowych.