Wola to jedna z najszybciej rozwijających się warszawskich dzielnic. To łakomy kąsek zarówno dla mieszkańców, jak i potencjalnych inwestorów. Czy jej przyszłość rysuje się wyłącznie w różowych barwach?

Wola - biznesowa wizytówka stolicy

W 2016 roku minęło sto lat od momentu włączenia Woli do stolicy. Od tej chwili stała się świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla historii Warszawy. Po wojnie była dzielnicą przemysłową [1]. Obecnie zupełnie zmieniła swój charakter. O jej popularności zadecydowała lokalizacja - inwestorów przyciąga bliskie sąsiedztwo Śródmieścia oraz doskonała komunikacja z pozostałymi dzielnicami. Wola swój dynamiczny rozwój zawdzięcza także rozbudowie drugiej linii warszawskiego metra. Jak podaje portal nowawarszawa.pl w strefie City Centre West, znajduje się już ponad pół miliona metrów kwadratowych przestrzeni biurowej [2]. Nowoczesna architektura koresponduje z historyczną zabudową, nawiązując do postindustrialnych korzeni tej części miasta, o co bardzo dbają lokalne władze.

Dzielnica otwarta na ludzi

Wola to nie tylko biznesowa wizytówka stolicy, ale coraz lepsze miejsce do życia. Na terenie dzielnicy powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Jednym z najszerzej komentowanych projektów ostatnich lat jest bez wątpienia 19. Dzielnica - dzieło dewelopera Pro Urba oraz warszawskiej pracowni JEMS Architekci. Wieloletnie doświadczenie na polskim rynku (deweloper jest odpowiedzialny m.in. za inwestycję Przy Parku Królikarnia na Mokotowie) zaowocowało sukcesem na wielu polach. Posypały się prestiżowe nagrody, nie zabrakło także pozytywnych komentarzy od osób związanych ze środowiskiem architektów. Na początku roku oddano do użytku dwa nowe budynki inwestycji, a aktualnie trwa budowa kolejnego, IV etapu.

Widać, że 19. Dzielnica to projekt stworzony dla ludzi. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim: nieprzeciętna architektura oraz doskonale zaprojektowane ogólnodostępne place, deptaki i ulice sprzyjające życiu społecznemu i integracji.

Zainteresowanie, jakim cieszą się nowe mieszkania na Woli, pokazuje, czego oczekują Polacy. Czy zerwanie z trendem grodzonych osiedli, które wzmagają poczucie wyobcowania, pozwoli polskim miastom odetchnąć na nowo?

[1] http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/sto-lat-woli-kiedys-dzielnica-robotnicza-dzis-biznesowe,3693104,artgal,t,id,tm.html

[2] https://nowawarszawa.pl/city-centre-west-najdynamiczniej-rozwijajaca-sie-strefa-biurowa-w-warszawie/