W przyszłym roku będzie nadal obowiązywała 7-procentowa stawka VAT-u na mieszkania i materiały budowlane. Sejm znowelizował ustawę o podatku VAT i akcyzie. Wyższe będą za to stawki VAT na prasę.

Nowelizując ustawę, rząd chciał zwiększyć VAT na usługi i materiały budowlane z obecnych 7 procent, do 12 procent w przyszłym roku a docelowo do 22 procent. W projekcie budżetu na przyszły rok, przyjętym w środę przez rząd, założono, że podwyższenie stawki VAT na materiały i usługi budowlane przyniesie w przyszłym roku roku 327 mln zł wpływów do budżetu. Zdaniem posłów, wprowadzenie wyższego VAT na materiały i usługi budowlane spowodowałoby poważniejsze skutki: "To mogłoby spowodować niższy popyt na budownictwo. Niższy popyt to i niższe dochody budżetu, bo niższe będą wpływy zarówno z podatku CIT, jak i PIT." - powiedział Paweł Arndt z AWS.

Dziury do załatania

Decyzja Sejmu i sprzeciw wobec podwyżki VAT-u w budownictwie oznacza, że rząd będzie musiał pokryć 320-milionową dziurę w budżecie, bo dochody z podwyżek już w projekcie zapisano. Rząd będzie więc musiał skorygować dopiero co napisany budżet. Konieczne będą cięcia wydatków. Jakie wydatki będą zmniejszone, tego Ministerstwo Finansów jeszcze nie wiedziało. Przedstawiciele rządu byli dziś nieuchwytni. 300-milionowa dziura nie martwi szefa Komisji Finansów Mirosława Sekuły. "Żeby to była jedyna dziura w tym budżecie..." – mówi Sekuła. Z kolei Paweł Arndt z AWS twierdzi, że dziurę budżetową załatać można poprzez obcięcie wydatków na administracje rządową, np. kancelarie prezydenta i premiera. Rząd bowiem będzie musiał uporać się z kolejną, jeszcze większą dziurą budżetową, która powstała po nowelizacji Karty Nauczyciela. Jej rozmiary sięgają miliarda 800 milionów złotych. Tyle pieniędzy jest potrzebne w przyszłym roku na nauczycielskie podwyżki. Rząd chce Kartę ponownie zmienić i ograniczyć podwyżki, ale z tym nie zgadzają się związki nauczycielskie i co gorsza część posłów AWS, nie mówiąc o opozycji. Posłuchaj relacji reporterki radia RMF z Warszawy, Miry Skórki:

Droższa prasa

Inne ważne zmiany dotyczą prasy: za gazety od nowego roku zapłacimy nieco więcej bo VAT na prasę wzrósł do 7 procent. Zerowa stawka została utrzymana na książki i czasopisma specjalistyczne. Posłowie byli nadzwyczaj zgodni co do tych zmian – za ustawą głosowały wszystkie kluby. Teraz nowelizacja trafi do Senatu a potem do prezydenta.

rys. RMF

00:25