Zakup przez spółkę BSH Bosch Siemens Hausgeraete części mienia będącej w upadłości wrocławskiej fabryki sprzętu AGD FagorMastercook nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji - uznał UOKiK i wydał zgodę na przejęcie zakładów przez niemiecką firmę. Przedwstępna umowa na kupno wrocławskiej fabryki została podpisana 17 kwietnia - Bosch zapłaci za nią 90 mln zł, a w jej modernizację ma zainwestować kolejne 120 mln zł.

Jak podał w komunikacie UOKiK, przejęcie zakładów FagorMastercook przez Boscha nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji na rynkach piekarników, płyt grzewczych, kuchenek mikrofalowych, zmywarek i suszarek do ubrań. Wprawdzie BSH Hausgeraete ma znaczne udziały w polskim rynku wprowadzania do obrotu zmywarek, jednak udział w nim przejmowanej spółki jest niewielki i wynosi mniej niż 1 proc. Dlatego, zdaniem UOKiK, fuzja ta nie wpłynie na konkurencję. Ponadto po dokonaniu koncentracji niemiecka spółka nadal będzie spotykać się na polskim rynku z efektywną konkurencją ze strony innych producentów sprzętu AGD (np. Electrolux, Samsung), którzy pozostaną niezależni w kreowaniu własnych strategii rynkowych - podano w komunikacie.

Nie udało się znaleźć nabywcy dla będącej w upadłości fabryki Autosan z Sanoka na Podkarpaciu. W piątym już przetargu, w którym cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł, nie wpłynęła żadna oferta. Zakład będzie sprzedany z wolnej ręki - poinformował syndyk masy upadłościowej firmy Ludwik Noworolski. czytaj więcej

To kolejna już decyzja UOKiK dotycząca połączenia tych przedsiębiorców. Zgoda na przejęcie części mienia FagorMastercook została udzielona także w ubiegłym roku.

Według przedwstępnej umowy kupna zakładów FagorMastercook, Bosch - po ponownym uruchomieniu produkcji we wrocławskiej fabryce, co ma nastąpić za mniej więcej 18 miesięcy - zatrudni co najmniej 500 osób.

W sprzedaży zakładów niemieckiej firmie przez kilka miesięcy trwał impas. Na sprzedaż zgodziły się rada wierzycieli i wrocławski sąd gospodarczy, ale czterokrotnie podpisania przedwstępnej umowy odmówiła syndyk Teresa Kalisz. Uznała bowiem, że złożona przez Boscha oferta kupna za 90 mln zł jest "skrajnie niekorzystna".

Ostatecznie po kilku miesiącach sąd odsunął tę syndyk od postępowania związanego ze sprzedażą fabryki i wyznaczył zastępcę, który zgodził się na podpisanie umowy.

Minimalna cena, za jaką wrocławski sąd gospodarczy zgodził się w czerwcu 2014 roku sprzedać fabrykę, wynosiła 270 mln zł. Do przetargu nie przystąpił jednak żaden oferent. W październiku rada wierzycieli wyraziła zgodę na sprzedaż poprzez negocjacje cenowe. Wówczas tylko firma Bosch Siemens wpłaciła wadium i przystąpiła do postępowania.

Problemy FagorMastercook rozpoczęły się wraz ze wstrzymaniem produkcji na początku października 2013 roku, co związane było z kłopotami finansowymi, jakie przeżywała wówczas hiszpańska spółka-matka Fagor Electrodomesticos.

(edbie)