Od czasu utworzenia Otwarte Fundusze Emerytalne wygenerowały już 206 mld zł długu, który wciąż się kumuluje - mówił w Sejmie minister Michał Boni, przedstawiając rządową informację ws. propozycji nowego podziału składki przekazywanej do OFE.

Reforma emerytalna z 1999 roku była i jest ważna dla bezpieczeństwa na przyszłość, ale ta reforma także tworzy zagrożenia i niebezpieczeństwa w czasie obecnym - mówił Boni.

Proponowane przez rząd zmiany określił jako wybór równowagi między odpowiedzialnością "za dzisiaj" a odpowiedzialnością "za przyszłość". Wyjaśnił, że generowanie długu przez system emerytalny wywołane jest tym, że reforma nałożyła na państwo obowiązek dostarczania kwot, które nie mogą być przekazywane realnie do OFE, bo są przeznaczone na bieżące emerytury.

W zeszłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w przepisach, w efekcie których Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS.