Nie można przesuwać daty wprowadzenia euro, bo powoduje to trudności organizacyjne - powiedział w rozmowie z reporterką RMF FM Igor Barat, który wprowadzał europejską walutę na Słowacji. Wczoraj w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times” minister finansów Jacek Rostowski zasugerował, że przyjęcie euro w Polsce może się opóźnić o co najmniej rok.

Rządowe plany wprowadzenia euro mogą opóźnić się o co najmniej rok z powodu oznak słabnięcia gospodarki i rosnącego deficytu budżetowego - powiedział brytyjskiemu dziennikowi "Financial Times" Jacek Rostowski. Minister finansów przyznał też, że Polsce może grozić recesja. czytaj więcej

Nie chodzi o tylko o zgodę co do daty wprowadzenia euro, ale także o to, żeby decyzję podjętą przed demokratycznie wybrane władze uszanowali wszyscy politycy. Wszystkie inne ruchy mogą spowolnić, albo w ogóle uniemożliwić wprowadzenie euro - powiedział Agnieszce Witkowicz pełnomocnik słowackiego rządu do spraw wprwadzenia euro. Posłuchaj:

Rostowski przyznał, że termin 1 stycznia 2012 r. jest nadal realistyczny, ale może wymagać pewnej zwłoki. Gdy nadciągnął światowy kryzys naiwnością byłoby udawanie, że nie ma on żadnego wpływu. Jeśli termin zostanie przesunięty o rok, to nie będzie to końcem świata.