Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma nowego prezesa. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Adama Jassera. Zastąpi on odwołaną na początku lutego Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel.

Jasser pełnił do tej pory funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera oraz wiceprzewodniczącego zespołu ds. programowania prac rządu.

Nowy szef UOKiK urodził się 10 listopada 1965 roku. Jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Był dyrektorem programowym i członkiem Zarządu Fundacji demosEuropa - Centrum Strategii Europejskiej.

Do kwietnia 2009 roku był  szefem redakcji Agencji Reutera na Europę Centralną, Bałkany i Turcję. Od 2001 do 2004 roku pełnił funkcję szefa biura Agencji Reutera we Frankfurcie, które specjalizowało się w problematyce ekonomicznej, sektorze przedsiębiorstw, rynkach i działaniach Europejskiego Banku Centralnego. Wcześniej kierował biurem Agencji w Helsinkach i był redaktorem w centrali Agencji w Londynie. W latach 1991-1996 korespondent Agencji Reutera w Warszawie i szef polskiego serwisu ekonomicznego.

Ukończył kurs zarządzania w Michigan Business School.

"Ciąg dalszy rekonstrukcji władzy"

Jasser zastąpił Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel. Jak mówiła w lutym naszemu reporterowi rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, jej odwołanie było "ciągiem dalszym rekonstrukcji władzy". Premier przeprowadził niedawno rekonstrukcję ministrów, teraz zabiera się za wymianę szefów państwowych urzędów - wyjaśniała.

Argumentowała, że zmiana na stanowisku prezesa ma pomóc w położeniu nacisku na większą ochronę konsumentów. Jej zdaniem odwołana szefowa UOKiK zbyt powoli dostrzegała zmiany na rynku.

Krasnodębska-Tomkiel kierowała Urzędem od czerwca 2008 roku. W tym czasie nie dochodziło do większych sporów między nią a kancelarią premiera. Ostatni głośny konflikt miał miejsce 1,5 roku temu. Urzędowi zarzucano opieszałość przy okazji afery Amber Gold.

(MRod)