10 tys. pracowników ma zatrudniać VW Poznań po wybudowaniu fabryki pod Wrześnią. Od 2016 roku produkowany tam będzie samochód VW Crafter. Do wrzesińskiego zakładu z poznańskiej fabryki przejdzie część kadry kierowniczej oraz pracowników produkcji.

Docelowo pod Wrześnią powstawać będzie rocznie ok. 100 tys. samochodów VW Crafter.  

Jesienią tego roku pod Wrześnią rozpocznie się pierwsza faza budowy fabryki Craftera. Jak poinformował członek zarządy VW Samochody Użytkowe Jens Ocksen, najdłużej potrwa budowa lakierni. Jeżeli w tym roku uzyskamy pozwolenie środowiskowe i pozwolenie na budowę, to zaczniemy budowę od tej części zakładu. Później ruszą prace przy budowie działu karoserii, następnie montażu. Termin realizacji tych wszystkich działań jest bardzo napięty - dodał.

W połowie przyszłego roku we Wrześni zaczną pracować osoby odpowiedzialne za tzw. utrzymanie ruchu, czyli zapewnienie pracy fabryki. Później zatrudnienie znajdzie pozostała część planowanej na 2,3 tys. osób załogi.  

Fabryka będzie pracowała najpierw na jedną zmianę - docelowo na dwie. VW nie wyklucza, że będzie też trzecia zmiana, ale zależy to m.in. od wielkości sprzedaży Craftera. Jeśli ruszy trzecia zmiana, to zatrudnienie może przekroczyć 2,3 tys. osób.
 
Po decyzji o powstaniu zakładu we Wrześni VW nie rezygnuje z rozbudowy fabryki w Poznaniu Antoninku. Ta inwestycja jest związana z planowanym wprowadzeniem do produkcji w ciągu najbliższych lat nowej generacji VW Caddy. Nie jest jednak pewne, że nowy model będzie powstawał w Poznaniu. Okaże się to z chwilą, gdy koncern rozpocznie poszukiwania lokalizacji dla produkcji następcy VW Caddy.   
 
Są szanse, że budowa nowej hali rozpocznie się pod koniec 2016 roku. Spółka czeka na decyzję lokalnego samorządu o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.  
 
Volkswagen w Poznaniu obecny jest od 1993 roku. Firma weszła wówczas w spółkę z Fabryką Samochodów Rolniczych Polmo, która produkowała w zakładzie w Antoniku samochody Tarpan.  
 
W 2013 roku zakład w poznańskim Antoninku opuściło ponad 170 tys. aut.
 
(mpw)