Podziwiasz bohaterów, ludzi, którzy ratują innym życie? Możesz zostać jednym z nich. Nie musisz być strażakiem, policjantem czy żołnierzem. Wystarczy jedno twoje "tak".

Byłem kiedyś na konferencji profesora Mariana Zembali - wybitnego kardiochirurga, który mówił o tym, jak spada liczba przeszczepów w Polsce. Przyznał, że to jest jeden z większych problemów. Stwierdził też, że za mało robimy, a za dużo narzekamy. Tego dnia uświadomiłem sobie, że chcę zająć się tą kwestią. To był początek stworzonej przeze mnie kampanii Twoje TAK ma ZNACZENIE.

Ludzie często nie mają wiedzy, kto może być dawcą, a kto nie. Nie wiedzą, jakie przepisy dotyczące przeszczepów obowiązują w Polsce. Mogą nie wiedzieć, iż działa prawo domniemanej zgody. Co to w praktyce oznacza?

Każdy z nas jest potencjalnym dawcą narządów. Jednak w Polsce funkcjonuje Centralny Rejestr Sprzeciwów. Żeby nie być dawcą, właśnie tam trzeba złożyć pisemny sprzeciw.

Jeśli chodzi o przeszczepy, oświadczenie woli z pewnością ułatwia sprawę. Gdy rodzina nie rozmawia na ten temat, najbliżsi nie wiedzą jaka jest nasza wola, a my mamy oświadczenie woli w portfelu to jest to ważny sygnał dla lekarzy. Mimo to w Polsce często zadaje się pytanie rodzinie. Z formalnego punktu widzenia nie jest to konieczne - chodzi jednak o etykę lekarską, uszanowanie zdania najbliższych.

Ja mam w portfelu oświadczenie woli, rozmawiam o tym z rodziną i przyjaciółmi. Zależy mi na tym, żeby było to dla nich jasne, że chcę być dawcą.

Kolejny problem dotyczący przeszczepów to fakt, że ludzie często nie potrafią sobie wyobrazić samego zabiegu. Nie mają też świadomości, jak wiele prawnych obostrzeń i procedur dotyczy przeszczepów. Dla nich jest to po prostu horror. Sytuacja niejednokrotnie zmienia się diametralnie, kiedy osoby słyszą, że dzięki narządom pobranym od ich bliskiej osoby można uratować życie lub też zdrowie siedmiu ludzi. Ta dobra myśl pozwala inaczej popatrzeć na sam zabieg. Bo można powiedzieć, że KTOŚ MUSI UMRZEĆ, żeby ktoś mógł żyć. Warto jednak popatrzeć na to inaczej - KTOŚ MOŻE ŻYĆ, jeśli ja już nie mogę.

W ramach organizowanej przeze mnie kampanii Twoje TAK ma ZNACZENIE organizuję spotkania z osobami po przeszczepach i takimi, które na nie czekają. Co od nich usłyszałem i czego się nauczyłem? Opowiadam o tym w filmie zamieszczonym poniżej.