W czasie ciąży kobiety powinny jeść więcej. To główny wniosek z najnowszych zaleceń badaczy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. To, o ile dokładnie większe powinny być dzienne posiłki, zależy od momentu ciąży.

W pierwszym trymestrze wzrost powinien dotyczyć około 85 kilokalorii, w drugim trymestrze 285, w trzecim należy jeść około 475 kilokalorii więcej dziennie. Zalecenia mówią, że te dodatkowe kalorie mogą się znaleźć w nabiale, produktach mlecznych, chudym mięsie, warzywach, owocach i produktach zbożowych - podkreśla doktor Małgorzata Więch z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. 

Czy kobiety w ciąży powinny pić kawę?

Aktualne zalecenia mówią, że nadmiar kofeiny nie jest wskazany w diecie kobiet w ciąży, dotyczy to każdego trymestru ciąży. Niektórzy podają, że jest limit, kobieta w ciąży powinna spożywać nie więcej niż 200 miligramów kofeiny, co stanowi dwie, trzy filiżanki kawy. Inni przekonują, że w ogóle nie powinno być jej w diecie, że można posiłkować się kawą bezkofeinową z dodatkiem mleka - dodaje doktor Małgorzata Więch. 

Jakich produktów kobiety w ciąży powinny unikać?

Specjaliści podkreślają, że przyszłe mamy powinny unikać surowego, niedogotowanego mięsa, surowych jaj (ze względu na ryzyko zakażenia salmonellą), surowych owoców morza oraz kiełków, które ze względu na warunki hodowli mogą być źródłem ryzyka zakażenia mikrobiologicznego.

Mówi się, że sposób żywienia kobiety w ciąży może mieć wpływ na proces laktacji. Rekomendujemy urozmaiconą dietę. Są różne mity, na przykład te, które wskazują, że to, co kobieta je w czasie ciąży, wpływa na płeć dziecka albo na przyrosty masy ciała dziecka. To nieprawda. Najważniejsze są urozmaicenie i umiar - dodaje ekspert.

Opracowanie: