Karmienie piersią jest wpisane w naturę każdej kobiety. Czasami jednak mamy stają w obliczu nadmiernej produkcji pokarmu, który bywa przyczyną stanu zapalnego. Sprawdź, jak postępować w przypadku zapalenia piersi i dowiedz się, jak do niego nie dopuścić.

Zapalenie piersi to poważny stan, który jednak nie wymaga rezygnacji z podawania naturalnego pokarmu. Wręcz przeciwnie - kobieta powinna jak najczęściej przystawiać malucha do piersi, aby wyeliminować dyskomfort i dolegliwości bólowe.

Zastój pokarmu czy zapalenie piersi?

Dla wielu kobiet zapalenie piersi jest jednoznaczne z zastojem pokarmu. Chociaż objawy są podobne, mowa o dwóch różnych problemach. Niemniej jednak zastój mleka jest przyczyną pojawiającego się stanu zapalnego.

O zastoju pokarmu mowa wówczas, gdy organizm zaczyna produkować ilość mleka przekraczającą potrzeby niemowlęcia. Nieodciągnięty pokarm zaczyna zalegać w przewodach mlecznych, co objawia się nie tylko bolesnością piersi, ale również wyczuwalnymi grudkami. Gdy zastój zostanie zlekceważony, wówczas może dojść do wystąpienia stanu zapalnego.

Przyczyny zapalenia piersi

Chociaż najczęstszą przyczyną stanu zapalnego jest zastój pokarmu, przypadłość ta może mieć różne podłoże. Okazuje się, że zapalenie piersi może wynikać z:

 • noszenia zbyt obcisłego biustonosza, który będzie uciskać kanaliki mleczne,
 • urazów piersi, np. poprzez popękane brodawki bakterie mają łatwiejszy dostęp, powodując zapalenie,
 • nieregularnego lub niepełnego opróżniania piersi.

Stanowi zapalnemu może sprzyjać również zmęczenie oraz nadmierny stres - są to czynniki osłabiające odporność organizmu.

Jak objawia się zapalenie piersi?

Zapalenie piersi jest przypadłością, która może pojawić się na każdym etapie laktacji. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć stanu zapalnego, ponieważ może to skutkować nie tylko zmniejszeniem ilości pokarmu i nawrotem przypadłości, ale również pojawieniem się ropnia piersi.

Stan zapalny rozpoznasz między innymi po takich objawach jak:

 • zaczerwienienie i opuchnięcie piersi,
 • silny ból piersi,
 • uczucie zmęczenia,
 • dreszcze i bóle mięśniowe (symptomy przypominające grypę),
 • wysoka gorączka.

Domowe metody na zapalenie piersi

Jeśli tylko zauważysz pierwsze objawy zapalenia piersi, musisz zacząć działać. W większości przypadków wystarczą domowe sposoby, dzięki którym złagodzisz dyskomfort.

Co możesz zrobić?

 • Karmienie zawsze zaczynaj od chorej piersi.
 • Przystawiaj malucha nawet co 2 godziny.
 • Stosuj zimne okłady - najlepiej z liści białej kapusty.
 • Wypijaj odpowiednią ilość wody - błędem jest ograniczanie jej spożycia.
 • Znajdź czas na relaks, aby wyzbyć się stresu oraz odpocząć.
 • Sięgnij po niesterydowe leki przeciwzapalne, np. zawierające ibuprofen.

Kiedy stan zapalny piersi wymaga konsultacji lekarskiej?

Stosując się do powyższych wskazówek, zapalenie piersi powinno szybko minąć. Jeżeli jednak nie zauważasz poprawy po 24 godzinach, udaj się do lekarza. Specjalista zaleci odpowiednią kurację antybiotykową, która będzie skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla dziecka karmionego piersią.

Zapaleniu piersi można zapobiec

Zapalenie piersi jest przypadłością, której można zapobiec - pod warunkiem, że nawał mleczny i ewentualny zastój pokarmu nie zostaną zlekceważone.

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z zaleganiem mleka w kanalikach mlecznych, stosuj się do poniższych wskazówek.

 • Nie rób zbyt długich przerw między karmieniami - szczególnie jeśli maluch do tej pory jadł w miarę regularnie.
 • Pamiętaj o odpowiedniej technice karmienia - dziecko powinno chwytać nie tylko brodawkę, ale i większą część otoczki, dzięki czemu ssanie będzie maksymalnie efektywne.

Uważaj na powikłania po stanie zapalnym

Zapalenie piersi może wiązać się z wieloma powikłaniami, których także nie należy lekceważyć. Zalicza się do nich:

 • nawracanie stanu zapalnego - problem ten dotyczy ok. 20% matek i wynika z niewłaściwego lub opóźnionego leczenia,
 • obniżenie poziomu laktacji - organizm produkuje mniejsze ilości mleka, w efekcie czego wiele kobiet sięga po mleko modyfikowane.

Najpoważniejszym powikłaniem jest ropień piersi, który objawia się silnym miejscowym bólem, wysoką gorączką i występowaniem typowej zmiany na piersi (widocznej na USG). Ropień można wyeliminować poprzez aspirację jego treści lub drenaż chirurgiczny.

Zapalenie piersi trwa zwyczajowo 3-4 dni, a szczyt objawów przypada na 2. dzień choroby. Jeśli sposób postępowania przy stanie zapalnym jest prawidłowy, wówczas objawy ogólne mijają po 24-36 godzinach.