Stare i nierówne ściany można z powodzeniem odnowić. Współcześnie mamy do wyboru wiele możliwości, z których każdy może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Jednym z nich jest wyrównywanie ścian za pomocą gładzi gipsowej. Co jednak zrobić, kiedy powierzchnia wymagająca naszej ingerencji ma większe ubytki lub nierówności? Czy cienka warstwa gładzi będzie w stanie je zniwelować i pomóc nam uzyskać idealnie gładkie wykończenie ścian?

Nie wszędzie można użyć gładzi gipsowej

Doprowadzenie ścian do idealnej równości nie jest czynnością łatwą do wykonania. Nakładanie gładzi gipsowej wymaga dużej dokładności, pewnej wiedzy oraz doświadczenia - jeśli w niektórych miejscach nałożymy zbyt grubą jej warstwę, to po pewnym czasie może ona zacząć pękać i odchodzić od powierzchni ściany. Podobnie ma się rzecz, jeśli nałożymy gładź w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności (np. łazience lub pralni).

Układanie gładzi krok po kroku

Aby móc w pełni cieszyć się gładkimi ścianami, należy wykonać określone czynności w odpowiedniej kolejności:

1. Najpierw należy przygotować sobie miejsce do pracy. W tym celu trzeba wymontować gniazda elektryczne. Wszystkie meble i sprzęty, które bez większych problemów można wynieść z pomieszczenia, należy usunąć na czas wykonywanej pracy. Pozostałe wyposażenie oraz podłogę zabezpieczamy dokładnie folią ochronną. Podobnie postępujemy z oknami oraz drzwiami.

2. Do wykonania zadania niezbędne są narzędzia oraz materiały takie jak: paca do gładzi, szpachelka, kielnia kątowa, papier ścierny o granulacji 100-150 lub szlifierka oscylacyjna, kątowniki aluminiowe, gładź gipsowa (różne odmiany gładzi gipsowej dostępne są na stronie producenta Rigips, pod tym linkiem >>>>), wiertarka z mieszadłem oraz wiaderko, pędzel i preparat do gruntowania. Należy pamiętać, że do nakładania gładzi powinno się używać narzędzi plastikowych lub ze stali nierdzewnej, ponieważ gips powoduje korozję zwykłej stali.

3. Za pomocą szpachelki należy usunąć grudki tynku z powierzchni ścian i sufitów.

4. W kolejnym kroku czyścimy powierzchnię ścian i sufitów z pyłów i kurzu. Następnie musimy je zagruntować, aby gładź mogła osiągnąć jak najlepszą przyczepność. Do podłoża o dużej chłonności należy użyć preparatu, który ją zmniejszy.

5. Według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu zakupionej przez nas gładzi gipsowej, wlewamy odpowiednią ilość wody i wsypujemy odmierzoną część preparatu. Całość powinna wystarczyć na mniej więcej 40 minut pracy - po tym czasie mieszanka zaczyna tracić swoją plastyczność. Mieszanie za pomocą wiertarki i mieszadła rozpoczynamy po mniej więcej 3-4 minutach. Czynność wykonujemy do czasu otrzymania jednolitej, klarownej masy.

6. Za pomocą pacy możemy rozpocząć rozprowadzanie gładzi na wybranej powierzchni - zaczynamy od sufitu, a następnie przechodzimy do szpachlowania ścian. Narożniki wewnętrzne należy wygładzać kielnią kątową, natomiast zewnętrze muszą być uzbrojone w kątowniki aluminiowe, które należy wtopić w świeżo naniesioną masę. Są one niezbędne, ponieważ gładź jest mało odporna na uderzenia.

7. Niekiedy naniesienie jednej warstwy nie wystarczy do uzyskania efektu idealnie gładkiej ściany. W takim wypadku po mniej więcej 20 minutach nakładamy kolejną warstwę i w razie potrzeby jeszcze jedną po upływie około 30 minut. Każda kolejna warstwa musi być cieńsza od poprzedniej i nakładana w kierunku prostopadłym do niej.

8. Po wyschnięciu gładzi widzimy, czy powierzchnia naszych ścian oraz sufitu jest gładka. Jeśli posiada mankamenty, to należy ją przeszlifować (najpierw papierem o grubszej granulacji, a następnie drobnoziarnistą odmianą).

9. Kolejnym etapem jest oczyszczenie wszystkich powierzchni z pyłów. Po tej czynności drugiego dnia można zagruntować ściany oraz sufit.

10. Ostatnim etapem zwieńczającym całą pracę jest malowanie. Nakładanie farby na powierzchnię możemy zacząć po odczekaniu doby od zakończenia gruntowania.

 

Wyrównywanie ścian za pomocą gładzi gipsowej jest dość trudnym zadaniem. Jednak postępowanie zgodnie z instrukcją na pewno pomoże nam wykonać pracę na odpowiednio wysokim poziomie.


Źródło: Rigips.pl