Wynajem samochodów to usługa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Wypożyczalnie oferujące komfortowo wyposażone, nowoczesne auta wyrastają jak grzyby po deszczu, a osoby zainteresowane wynajęciem pojazdu mają do wyboru wiele możliwości. Jakie grupy klientów najczęściej korzystają z usług wypożyczalni?

Klienci biznesowi

Luksusowe auto podnosi prestiż firmy i sprawia, że przedsiębiorstwo jest lepiej postrzegane przez potencjalnych klientów. Planujesz odebrać z lotniska przyszłego kontrahenta, który przyleciał do naszego kraju w celu nawiązania kontaktów biznesowych? Wypożyczenie auta nowoczesnego, wygodnego oraz naszpikowanego technologią podnoszącą komfort i bezpieczeństwo jazdy to najlepszy sposób na zrobienie pozytywnego wrażenia na potencjalnym kliencie. Wypożyczalnie zapewniają bogaty wybór pojazdów - zarówno luksusowe limuzyny, jak i przestronne SUV-y. Samochody są regularnie poddawane serwisom, dzięki czemu ewentualne awarie są natychmiast wykrywane, a niesprawne części wymieniane na nowe.

Krótkoterminowy wynajem aut biznesowych to doskonała opcja również w przypadku awarii służbowego pojazdu. Planujesz spotkanie z klientem w innym mieście, jednak firmowy samochód nagle odmówił posłuszeństwa? Nie musisz rezygnować z lukratywnego kontraktu lub przekładać spotkania - wynajem pojazdu rozwiąże wiele problemów. Wypożyczenie auta firmowego może się także opłacać - przede wszystkim nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak zakup nowego.

Wynajem w celach turystycznych

Nie można oczywiście zapominać o wypożyczaniu aut przez turystów - ta grupa stanowi dużą rzeszę klientów i z roku na rok rośnie. Dotyczy to przede wszystkim osób przylatujących do kraju z zagranicy. Wypożyczenie samochodu w celach turystycznych podnosi komfort podróży - pozwala samodzielnie decydować o kierunku i tempie zwiedzania. Turysta nie jest uzależniony od publicznych środków transportu, np. pociągów czy autobusów i może dotrzeć nawet w miejsca, które nie są zaznaczone na mapach.

Wynajem na lotniskach to nie jedyna opcja, z której korzystają turyści. Często osoby mieszkające w Polsce chcą zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie wakacji w kraju. Z wynajmu pojazdów korzystają również osoby, które chcą zwiedzać różne zakątki Polski z dużą rodziną i potrzebują auta, które spełni ich oczekiwania pod każdym względem. Twój samochód szwankuje i obawiasz się, że nie dojedzie nad morze? Jeśli chcesz zapewnić swoim bliskim wygodną i bezpieczną podróż, skorzystaj z wynajmu krótkoterminowego. Wypożyczalnie samochodów oferują wiele rodzajów i modeli aut - np. rodzinne, ale nadal kompaktowe pojazdy typu Opel Astra Hatchback czy Skoda Fabia. Na trudniejszych i bardziej wymagających trasach sprawdzi się z kolei przestronny i bogato wyposażony SUV, np. Nissan Juke z automatyczną skrzynią biegów lub Mazda CX5.

Wynajem długoterminowy

Z tej opcji korzystają głównie firmy oraz instytucje, które chcą rozszerzyć flotę służbowych pojazdów bez konieczności inwestowania w nowe pojazdy lub podpisywania umowy leasingowej. Długoterminowy wynajem samochodów w Krakowie oferuje między innymi wypożyczalnia Carfree, która zapewnia klientom możliwość użytkowania pojazdów nawet przez okres 2-5 lat. Wynajęcie auta w celach biznesowych może podnosić prestiż firmy lub instytucji. Do wyboru są nowoczesne, komfortowo wyposażone pojazdy, które regularnie przechodzą przeglądy techniczne. Klient może też w każdej chwili wymienić auto na inny model, np. lepiej dopasowany do aktualnych potrzeb. W ofercie dostępne są zarówno kompaktowe pojazdy, które bez trudu poruszają się po mieście i są w stanie zaparkować wszędzie, np. Ford Fiesta czy Skoda Citigo, jak i samochody o dużej przestrzeni załadunkowej, np. Hyundai i30 Kombi.

Wynajem długoterminowy to rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować koszty prowadzenia działalności - opłaty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Oprócz tego wypożyczenie auta wiąże się ze zdecydowanie niższymi kosztami niż leasing - nie ma opłaty inicjalnej, a okres wynajmu również jest elastyczny. Wypożyczenie pojazdu wiąże się też z niższymi kosztami niż zakup auta na własność, dlatego z usługi często korzystają startupy oraz firmy, które dopiero się rozwijają.

Koszt wynajmu samochodu - czy to się opłaca?

Ile kosztuje wypożyczenie auta w Krakowie? Sprawdziliśmy ofertę wypożyczalni samochodów Carfree. Cena wynajmu jest oczywiście uzależniona od wielu czynników - modelu auta, segmentu, do którego został przypisany (segment A, B, SUV czy może premium), a także długości wynajmu (krótko-, średnio- lub długoterminowy). Przedstawiamy przykładowy cennik wypożyczenia różnych modeli samochodów.

Skoda Citigo - z silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 l oraz mocy 65 KM.

Koszt wypożyczenia/liczba dni:

- 75 zł/doba - 1-7 dni (brak limitu km),

- 69 zł/doba - 8-14 dni (brak limitu km),

- 62 zł/doba - od 15 dni (brak limitu km),

- 52 zł/doba - wynajem na okres powyżej miesiąca (limit 3000 km).

Hyundai i30 - z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 MPI oraz mocy 100 KM.
Koszt wypożyczenia/liczba dni:

- 95 zł/doba - 1-7 dni (brak limitu km),

- 89 zł/doba - 8-14 dni (brak limitu km),

- 69 zł/doba - od 15 dni (brak limitu km),

- 63 zł/doba - wynajem na okres powyżej miesiąca (limit 3000 km).


Ford Focus Kombi - pojazd z silnikiem wysokoprężnym 1,6 l i mocy 95 KM.

Koszt wypożyczenia/liczba dni:

- 119 zł/doba - 1-7 dni (brak limitu km),

- 99 zł/doba - 8-14 dni (brak limitu km),

- 89 zł/doba - od 15 dni (brak limitu km),

- 79 zł/doba - wynajem na okres powyżej miesiąca (limit 3000 km).