Aby udostępnić internet z telefonu, nie musimy robić zbyt wiele. Wystarczy nam kabel USB lub umożliwienie dostępu innym urządzeniom bezprzewodowo poprzez Wi Fi. Obecnie praktycznie każdy telefon ma możliwość funkcjonowania jako hotspot. Jak włączyć w smartfonie opcję punktu dostępowego? Czym dokładnie jest hotspot i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego tworzeniu? W jakich sytuacjach udostępnienie internetu poprzez telefon jest dobrym pomysłem, a kiedy lepiej rozważyć inne możliwości?

Udostępnienie internetu z telefonu - czym jest hotspot osobisty?

Internet jest obecnie tak powszechnym medium, że praktycznie nie wyobrażamy sobie funkcjonować bez dostępu do jego zasobów w dowolnej chwili w ciągu dnia. Udostępnianie internetu jest możliwe nie tylko z urządzeń do tego dedykowanych, ale także z wykorzystaniem telefonu. 

We współczesnych smartfonach moduł sieciowy jest jednym z podstawowych podzespołów, w związku z czym udostępnienie sieci nie jest żadnym problemem. W sytuacji, gdy tworzymy z naszego telefonu bramkę umożliwiającą korzystanie z internetu, określamy go mianem hotspota.

Hotspot za pomocą sieci Wi Fi oraz za pomocą przewodu USB - jak uzyskać połączenie?

Jeżeli zastanawiamy się, jak udostępnić internet z telefonu, to mamy do wyboru dwa sposoby. Pierwszym z nich jest utworzenie hotspota poprzez sieć Wi Fi - w takim przypadku inne urządzenia będą łączyć się ze smartfonem bezprzewodowo, co ma swoje zalety i wady. 

Największym plusem Wi Fi jest oczywiście brak kabli i duża mobilność, ponieważ nie musimy trzymać telefonu w jednym miejscu, aby umożliwiał on połączenie z internetem. Takie wyjście jest jednak mniej stabilne, a także możemy przy nim uzyskać mniejszą prędkość pobierania i udostępniania danych. Jeżeli w okolicy jest dużo sieci Wi Fi, możemy również być podatni na ich zakłócenia.

Drugim sposobem na korzystanie z telefonu iPhone lub Android w formie hotspota jest podłączenie go poprzez kabel USB do urządzenia, na którym chcemy surfować po sieci. Takie połączenie jest stabilniejsze i zapewni nam szybszą prędkość, a także mniejszą podatność na zakłócenia ze strony innych użytkowników w okolicy. Wymaga ono jednak użycia kabli i ogranicza mobilność naszego smartfona na czas korzystania z sieci.

IPhone hotspot - jak go utworzyć?

Włączyć hotspot możemy w każdym smartfonie spod znaku nadgryzionego jabłka. Zarówno seria iPhone 12, iPhone 14 jak i pozostałe posiadają moduły sieciowe umożliwiające tę czynność. W tym celu musimy włączyć sieć Wi Fi lub podpiąć telefon do komputera czy innego sprzętu, który ma mieć możliwość połączenia się z internetem, a następnie wejść w ustawienia smartfona. 

Kolejnym krokiem będzie znalezienie opcji hotspot osobisty iPhone, w którym znajdziemy opcje umożliwiające nam udostępnienie internetu. Jeżeli nie widzimy podobnej opcji w ustawieniach, musimy upewnić się, że nasz operator sieci komórkowej pozwala włączyć funkcję hotspot osobisty dla wybranego przez nas planu taryfowego.

Android hotspot krok po kroku

W przypadku telefonów z systemem Android ustawienie hotspota jest bardzo podobne, jak w urządzeniach od Apple. Po włączeniu sieci Wi Fi lub podpięciu smartfona pod inne urządzenie musimy przejść do zakładki z opcjami, odnaleźć zakładkę dotyczącą ustawień sieciowych i hotspotów, a następnie odznaczyć właściwe pole. 

W przypadku smartfonów opartych o system Android prawdopodobieństwo zablokowania tej funkcji jest niewielkie, jednak w razie problemów warto sprawdzić, czy jest ona dostępna u naszego operatora komórkowego.

Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy korzystać z hotspotu na telefonie?

Jeżeli chcemy korzystać z hotspota na telefonie iPhone lub Android powinniśmy przede wszystkim mieć świadomość, że nie jest to połączenie równie szybkie i sprawne, jak światłowód lub inny stały internet. 

Możemy z powodzeniem wykorzystywać go jako dostęp do sieci w przypadku awarii routera lub innych problemów technicznych, jednak nie będziemy w stanie uzyskać prędkości pobierania i udostępniania na tak wysokim poziomie, jak w przypadku światłowodu. Dotyczy to szczególnie opcji udostępnienia internetu poprzez Wi Fi, która z definicji jest wolniejsza i mniej stabilna, niż połączenie przez kabel.

Drugą istotną kwestią o której warto pamiętać wykorzystując mobilny hotspot jest ilość urządzeń. W większości modeli smartfonów możemy podpiąć do sieci maksymalnie dziesięć innych urządzeń. Jeżeli przekroczymy tę liczbę, automatycznie się on wyłączy. 

Pamiętajmy również o bezpieczeństwie użytkowania internetu, a także o tym że sieć komórkowa może nas kosztować zauważalnie więcej, niż internet stacjonarny. Zwróćmy więc uwagę na obecność pakietów danych i innych opcji, które pozwolą korzystać z hotspota mniejszym kosztem.