Turystyka medyczna przestaje być zarezerwowana dla najbogatszych. Połączenie wypoczynku na słonecznych plażach z poprawianiem urody staje się coraz bardziej popularne. W sektorze chirurgii plastycznej liderem jest Turcja oferująca wysoką jakość za niewygórowaną cenę. Inne popularne kierunki to Brazylia czy Tajlandia. Także Polska zaczyna konkurować na tym rynku, kusząc turystów z zachodniej Europy nie tylko cenami, ale i wykorzystaniem naturalnych walorów naszego kraju

Turystyka medyczna - chirurgia plastyczna najtańsza w Turcji

Zdecydowanym liderem turystyki medycznej w dziedzinie chirurgii plastycznej jest Turcja. Wpływają na to uwarunkowania historyczne - kultura estetyki ciała i jej poprawy rozwijała się tam już za czasów sułtanatu. Jeżeli dodamy do tego fakt, że nieopodal znajdują się kraje Bliskiego Wschodu, które są światową kolebką myśli medycznej, otrzymamy doskonałe podłoże pod rozwój różnych dziedzin medycyny - w tym chirurgii plastycznej. Jednak Turcy wyprzedzają swoich bliskowschodnich konkurentów w łączeniu turystyki i medycyny estetycznej. 

Prywatne kliniki znajdujące się na wybrzeżu Morza Śródziemnego (Antalyi czy Bodrum) dają doskonałą okazję do spędzenia części urlopu na plaży, a części w lekarskim gabinecie. Zwłaszcza, że biura podróży w porozumieniu z sektorem medycyny estetycznej organizują specjalne turnusy, w których pomagają w wyborze klinki, rezerwacji terminów, przewozie leków (jeżeli potrzebne są po operacji), a także zapewniają stałą opiekę tłumacza, co trudno przecenić w przypadku naszego zdrowia. Tureccy lekarze specjalizują się w liftingu powiek, implantach piersi, a także przeszczepie włosów. Zwłaszcza ta ostatnia kategoria cieszy się sporą popularnością u pacjentów obu płci (chociaż tego zabiegu nie zaleca się łączyć z wypoczynkiem na słońcu).

Przed pandemią szacowano, że rynek turystyki medycznej w Turcji rośnie o 8% rok do roku. Trudno się temu dziwić, bowiem ceny są znacznie niższe niż w Niemczech czy Izraelu. Mówi się tu o “europejskim standardzie za nieeuropejskie ceny". Powiększanie piersi to koszt ok. 2350$ (dla porównania w Wielkiej Brytanii będzie to aż 7500$), zabieg przeszczepu włosów zrobimy zaś już za 2000$. Dla wielu z nas jest to wciąż luksus, co nie znaczy że musimy z niego rezygnować. W przypadku turystyki medycznej dla wielu klientów dyskrecja jest priorytetem. Nie powinniśmy być zmuszeni do tłumaczenia się komukolwiek z tego na jaki cel potrzebujemy środków. Pożyczanie pieniędzy od rodziny czy znajomych może okazać się tu krępujące. Lepszym rozwiązaniem mogą okazać się tzw. chwilówki bez konieczności ujawniania celu, na który przeznaczymy pieniądze.

Tajlandia, Brazylia i... Litwa - wyspecjalizowana turystyka medyczna

Nieco droższym (z punktu widzenia polskiego odbiorcy) kierunkiem turystyki medycznej jest Tajlandia. Tutejsi chirurdzy zasłynęli na świecie operacjami zmiany i korekty płci, jednak specjalizują się w znacznie szerszym wachlarzu zabiegów. Bardzo popularne są tu operacje korekty kości policzkowych lub podbródka (szczególnie upodobali sobie je pacjenci z Azji, ale również wielu Europejczyków wybiera właśnie ten sposób poprawy urody). By zwiększyć wiarygodność wiele tajskich kliniki występuje o rekomendację amerykańskiej Komisji Wspólnej ds. Akredytacji Szpitali (JCI). Jako pierwszy otrzymał ją Bumrungrad Hospital. Szacuje się, że już nawet połowa wszystkich wpływów tajskich szpitali pochodzi z turystyki medycznej (zwłaszcza w dziedzinie chirurgii plastycznej). Poza Amerykanami najczęstszymi pacjentami są obywatele Wielkiej Brytanii, Francji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W żadnym innym kraju turystyka medyczna nie zawdzięcza jednej osobie tak wiele, jak w Brazylii. Ivo Pitanguy stał się twarzą chirurgii plastycznej w tym kraju, gdy jego pacjentami stali się Niki Lauda (kierowca Formuły 1) czy Silvio Berlusconi (były premier Włoch i potentat medialny w tym kraju). Rozgłos medialny sprawił, że zaczęto inwestować w brazylijskie kliniki, które dzisiaj obsługują tysiące turystów. Ważnym aspektem jest w tym przypadku klimat społeczny - Brazylia jest drugim krajem na świecie pod względem przeprowadzonych operacji plastycznych per capita (wyprzedzają ją tylko Stany Zjednoczone), a tego typu zabiegi postrzegane są jako zupełnie normalne i nie budzą niczyjego zdziwienia. 

Specjalizacją są tu implanty piersi, pośladków, a nawet łydek. Oczywiście korekcja nosa czy liposukcja również są tu na najwyższym światowym poziomie. Podobnie jak w przypadku Turcji bardzo popularne jest łączenie poprawy urody z wypoczynkiem na słonecznych plażach. Wyjazd do Brazylii będzie jednak droższy niż nad Bosfor. Jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki w tym celu powinniśmy się do tego przygotować. 

Jeżeli te kierunki są dla nas nieco zbyt odległe, turystyka medyczna kwitnie również na Litwie. Nasi sąsiedzi specjalizują się w zabiegach pielęgnacyjnych i uzdrowiskowych, nie stronią jednak np. od dermatologii estetycznej. Wygładzanie zmarszczek czy zabiegi peelingu chemicznego są tańsze niż w naszym kraju. Litwa okazuje się też regionalnym potentatem w operacji powiększania ust. Może więc taka, nieco krótsza, wycieczka okaże się idealna dla pragnących poprawy urody?

Turystyka medyczna w Polsce

Również nasz kraj stał się popularnym kierunkiem turystyki medycznej w ostatnich latach. Ta gałąź gospodarki została wręcz określona mianem Perły Eksportu przez Portal Promocji Eksportu, o czym przeczytamy tu: https://www.trade.gov.pl/pl/polskie-hity/perly-eksportu/239629,turystyka-medyczna.html Kusimy zagranicznych odbiorców niższymi cenami niż w Europie Zachodniej, świetnie wykwalifikowaną kadrą i brakiem barier językowych (nasi specjaliści poza angielskim często posługują się również językiem niemieckim). Chociaż liderem turystyki medycznej w Polsce jest stomatologia (porównywana nawet do, dużo droższej, Szwajcarii) również w dziedzinie chirurgii plastycznej możemy pochwalić się sukcesami. 


Lifting twarzy czy terapia botoksem należą do najczęściej wybieranych przez zagranicznych pacjentów zabiegów. Chociaż nie możemy konkurować z Turcją czy Brazylią pod względem słonecznych plaż, to oferujemy unikalne połączenie medycyny estetycznej z naturalnymi usługami sektora SPA. Wody lecznicze, krioterapia, hipoterapia, naturalne kąpiele błotne - wszystko to jest niezwykle atrakcyjne dla “medycznych turystów". Oczywiście członkostwo w Unii Europejskiej i dobra sieć lotnisk znajdujących się blisko ośrodków medycznych również działa na naszą korzyść - po prostu łatwo do Polski przyjechać w tym celu. Wraz z ciągłym rozwojem rynku i zmieniającym się klimatem społecznym możemy w ciągu kilku lat zdominować nasz region w sektorze turystyki medycznej.