Jeśli chcesz w krótkim czasie dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów, powinieneś zareklamować swoją firmę w Internecie. W dzisiejszych czasach jest to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na odniesienie sukcesu. Istnieje wiele przepisów na reklamę firmy w Internecie. My wybraliśmy te, które pomogą Ci zostać zauważonym wśród setek tysięcy konkurentów.

Promowanie firmy w internecie - czy to się opłaca?

Firma, która nie jest obecna w Internecie, dziś praktycznie nie istnieje. Tak, promocja biznesu w Internecie jest koniecznością, niezależnie od tego, czy Twoja marka jest już dobrze znana, czy dopiero wchodzi na rynek. Reklama internetowa to gwarancja szerokiego zasięgu i nieograniczonej ekspozycji 24/7. A wszystko to stosunkowo niskim kosztem i nawet z darmową reklamą od Google - co może być lepszego? Wystarczy tylko poszukać odpowiednich rozwiązań.

Promowanie firmy w internecie - skorzystaj z tych sposobów

1. Pozycjonowanie SEO

Profesjonalnie przeprowadzone pozycjonowanie stron internetowych (tutaj warto zaufać specjalistom, bo Google jest bardzo wymagające) pozwala na umieszczenie strony firmowej na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania najpopularniejszych wyszukiwarek, w tym oczywiście Google. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na promocję Twojej firmy w Internecie. Twoja firma zostaje zauważona: wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania oznaczają tysiące odwiedzin potencjalnych klientów każdego dnia.

kutecznym sposobem na dotarcie do lokalnych klientów, którzy są naprawdę zainteresowani konkretną ofertą w konkretnej lokalizacji (np. warsztat samochodowy w mieście X) jest lokalne SEO. Według ekspertów to reklama dostosowana do zachowań internautów, którzy wpisują w wyszukiwarce konkretne miasto lub region, a także produkt, którego szukają.

Dla kogo SEO będzie optymalnym rozwiązaniem? Dla absolutnie każdej firmy. Koszt zależeć będzie od konkurencyjności i ilości pozycjonowanych fraz (od 300 zł do nawet kilku tysięcy złotych). O efektach już wspomnieliśmy - nawet tysiące odwiedzin potencjalnych klientów każdego dnia.

2. Płatne reklamy Google Ads

Kampanie Google Ads mogą być dobrym uzupełnieniem SEO. Dzięki Google możesz tworzyć reklamy i kierować je bezpośrednio do konkretnej grupy odbiorców: potencjalnych klientów Twojej firmy.

Kto może korzystać z Google Ads? W zasadzie każda firma. Jedyne ograniczenia dotyczą wybranych firm i są określone przez wytyczne Google. Koszty? Płacisz tylko za kliknięcia w Twoją reklamę: od kilkunastu groszy do kilkuset złotych. Efekt jest taki, że szybko pniesz się na szczyt wyszukiwarki Google. Ale uwaga: gdy Twój budżet się wyczerpie, reklamy przestaną się wyświetlać.

3. Google Moja Firma

Darmowa reklama w Google? Wystarczy stworzyć wizytówkę swojej firmy na odpowiedniej stronie Google (google.com/intl/business/), co jest szybkie, łatwe i bezpłatne. Wizytówka sprawia, że Twoja firma jest widoczna w wynikach wyszukiwania i istnieje możliwość pokazania drogi do niej na mapie Google. Twoi potencjalni klienci natychmiast otrzymują najważniejsze informacje, takie jak numer telefonu, adres czy godziny otwarcia. Wizytówki zawierają również opinie innych użytkowników lub zdjęcia.

Google Moja Firma to rozwiązanie dla każdego, ale najbardziej polecane jest dla firm, które działają lokalnie i oferują usługi/produkty w konkretnej lokalizacji. Ta forma reklamy jest całkowicie bezpłatna. Efektem będzie widoczność firmy na Mapach Google, a w połączeniu z pozycjonowaniem lokalnym, zyska ona wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

4. Social Media

Media społecznościowe to kolejny sposób na promocję biznesu w sieci. Facebook, Twitter czy Instagram są codziennie odwiedzane przez miliony (zwłaszcza młodych) użytkowników. Dlatego założenie konta na wybranych portalach to idealna okazja do zaprezentowania swojej oferty szerokiemu gronu odbiorców i nawiązania relacji z klientami. Portale społecznościowe to także niezawodny środek komunikacji, dzięki czemu szybko można otrzymać opinie, oceny czy komentarze.

Czy wystarczy założyć konto na portalu społecznościowym? Niestety nie. Musisz regularnie publikować wartościowe treści (zazwyczaj 1 post co 2-3 dni, choć zależy to od charakteru Twojej działalności i specyfiki branży). 

Dla kogo jest to korzystne rozwiązanie? W przypadku Facebooka czy Instagrama głównie dla firm z branż, które oferują produkty, o których się mówi i które są komentowane. Z kolei branża przemysłowa bez wątpienia znajdzie odpowiednie miejsce na LinkedIn. Założenie konta na portalu społecznościowym jest bezpłatne. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalne prowadzenie swojego profilu, koszt może wynieść od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Efekt? W ten sposób tworzysz profesjonalny wizerunek swojej marki i dbasz o jej popularność. Jest to również dobry sposób na uzyskanie opinii eksperta w swojej dziedzinie.

5. Blog

Prowadząc bloga firmowego z poradami, wartościowymi treściami od ekspertów, które interesują Twoich odbiorców, możesz przyciągnąć szerokie grono czytelników, którzy w kolejnym kroku staną się klientami Twojej firmy. Jest to dobry sposób na promocję firmy i kreowanie pozytywnego wizerunku: eksperta w danej dziedzinie. Jeśli chcesz zdobyć zaufanie swoich potencjalnych klientów, blog z pewnością się przyda.

Warunkiem powodzenia kampanii reklamowej w formie bloga jest systematyczność i regularne publikacje (przynajmniej jeden wpis w tygodniu). Blog musi być rozbudowany. Oprócz wysokiej jakości treści, ważne są również atrakcyjne zdjęcia do wpisów.

Komu możemy polecić to rozwiązanie? Blog powinien być prowadzony przez firmy działające w branży kreatywnej oraz przez osoby specjalizujące się w określonych dziedzinach, które mogą podzielić się swoją wiedzą. W przypadku samodzielnego prowadzenia bloga, opcja ta jest bezpłatna. Profesjonalne prowadzenie bloga kosztuje od kilkudziesięciu złotych. Buduje to profesjonalny.