Towarzyszą ludzkości niemal na każdym kroku. Niepozorne, nierzucające się w oczy wyręczają człowieka, wykonując większość prac wymagających siły fizycznej. Obrazowo, można by je porównać do mięśni wprowadzających w ruch urządzenia. Mimo niezwykle prostej konstrukcji odpowiadają za pracę potężnych maszyn. Ba, niekiedy całe kompleksy przemysłowe uzależnione są od ich sprawności. Zapewniają transport żywności, dostarczają rozrywki, a nawet ratują życie. Warto zatem poświęcić im kilka chwil. Poznać czym są, jak działają i gdzie można się z nimi zetknąć? Jednym słowem, czym są siłowniki pneumatyczne i jak się je wykorzystuje w przemyśle?

Rodzaje siłowników

Zacznijmy od tego, że siłowniki dzielą się na:

  • hydrauliczne;
  • elektryczne;
  • pneumatyczne.

W przypadku niemożności doprowadzenia np. energii elektrycznej stosuje się te ostatnie. Z tych względów skupimy się na siłownikach pneumatycznych produkowanych przez firmę Pneumatig z Gdyni wykorzystywanych w przemyśle. Wykorzystują do pracy powszechnie dostępne sprężone powietrze, a jednocześnie są w stanie działać w ekstremalnie skrajnych warunkach. Nie są im straszne niskie, ani bardzo wysokie temperatury (chłodnie, huty), nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, czy to dla środowiska, czy też dla operatorów. Jednym słowem, jest to jedna z najbardziej przyjaznych technologii, jakie poznał świat.

Z tych względów skupimy się na siłownikach pneumatycznych wykorzystywanych w przemyśle.

Z powodów różnic technicznych siłowniki dzielimy na:

  • liniowe;
  • tłoczyskowe;
  • obrotowe.

Powyższy podział wskazuje na sposób zamiany ruchu np. z obrotowego na posuwisty. Idąc tym tropem, można dokonać kolejnej klasyfikacji, która wynika z użytego elementu roboczego.

Tak więc mamy jeszcze siłowniki:

  • tłokowe;
  • membranowe;
  • mieszkowe.

Jednak najprostszy podział wynika z zastosowanego elementu roboczego, który ma wpływ na charakter ruchu. Może nim być tłoczysko odpowiadające za ruch posuwisto-zwrotny, lub wałek wykonujący ruch obrotowy.

Zazwyczaj mamy do czynienia z modelami działającymi jednostronnie i dwustronnie. W pierwszym przypadku sprężone powietrze wytwarza siłę powodującą działanie w jednym kierunku. O tym, czy wykorzystana będzie siła ciągnąca, czy popychająca najczęściej decyduje oprogramowanie maszyny.

W siłownikach dwustronnych ciśnienie powoduje ruch tłoka w obu kierunkach.

Zastosowanie siłowników

Nie mogą się bez nich obyć hale produkcyjne ogromnych przedsiębiorstw, jak i niewielkie warsztaty. Wykorzystywane są w napędach rozmaitych maszyn i urządzeń. Siłowniki są obecne niemal we wszystkich branżach przemysłu i usług. Począwszy od ciężkim pras przemysłowych, przez windy transportowe w pojazdach dostawczych aż po służby ratujące życie. Widok funkcjonariuszy straży pożarnej przecinających wraki aut po wypadku nie należy do rzadkości.

Nie mogą się bez nich obejść nowoczesne środki transportu. Miliony pasażerów linii lotniczych zawdzięczają im życie, dzięki wytrzymałości na trudne warunki choćby w trakcie wysuwania podwozi podczas lądowania. Od kilku lat prowadzone są prace badawcze nad wykorzystaniem siłowników przy produkcji robotów, mających wyręczać ludzi przy pracach w ekstremalnych warunkach.

Nie przeszkadzają im miejsca o wysokim stopniu zapylenia, wspomagają wojskowe i policyjne służby saperskie, a także mają swój wkład w wydobycie węgla, gazu i ropy naftowej. Z tych powodów siłowniki wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnych, uodporniających urządzenia na szkodliwe działanie wody i substancji żrących.

Siłowniki pneumatyczne, gdzie kupić?

Pytanie jest o tyle uzasadnione, że wartość maszyny, w której powinien być zamontowany siłownik pneumatyczny, wynosi kilkaset tysięcy złotych, a nawet więcej. Z tego powodu potencjalny dostawca powinien reprezentować sobą najwyższy stopień profesjonalizmu, opartego na wieloletnim doświadczeniu i kadrze inżynierskiej wspartej nowoczesnym zapleczem technicznym. Partner businessowy musi reagować błyskawicznie na potrzeby klienta z uwagi na możliwość powstrzymania całego procesu produkcyjnego spowodowaną awarią. Zatem czas dostawy odpowiednich akcesoriów powinien być skrócony do minimum. Jest to argument na poparcie tezy, że firma dostawcza powinna mieć siedzibę na terenie kraju.

Niezbędne są także usługi serwisowe, nie ma mowy o poszukiwaniu techników nieobeznanych z technologią konkretnych siłowników. Dobrze wyposażone magazyny mają wpływ na błyskawiczną naprawę lub regenerację.

Wszystkich powyższych informacji udzielił nam przedstawiciel istniejącej trzy dekady na rynku firmy Pneumatig z Pomorza. Dodał, że przedsiębiorstwo dysponuje wszelkimi akcesoriami wspierającymi produkcję, a jedno źródło zaopatrzenia w pełni gwarantuje kompatybilność oferowanych zespołów urządzeń, np. istnieje możliwość zamówienia dedykowanych uszczelnień zapewniających bezawaryjne funkcjonowanie całości urządzenia.

Jako jedną z niepodważalnych zalet współpracy, przedstawiciel firmy Pneumatig wymienił możliwość wykonania urządzenia na podstawie indywidualnego projektu, zgodnego z oczekiwaniami klienta, o dowolnym skoku i parametrach technicznych.

W przypadku pytań wymagających profesjonalnej konsultacji warto skorzystać z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie pneumatig.eu bądź kontaktu telefonicznego. Doświadczeni eksperci bezpłatnie doradzą i udzielą wszelkich wskazówek odnośnie do poszukiwanych produktów i możliwości ich wdrożenia. Zapewnienie ciągłości produkcji jest jednym z głównych priorytetów przedsiębiorcy, zatem nie ma na co czekać. Wiedza w tym przypadku nic nie kosztuje.