Sensacja w świecie mody: Figi i staniki sprzed 500 lat. ZDJĘCIA

Wtorek, 17 lipca 2012 (13:20)

Myślicie, że kobiety 500 lat temu nosiły kalesony rozmiarów namiotu albo paradowały bez bielizny? Niespodzianka! Naukowcy odkryli właśnie w austriackim zamku figi i biustonosz z XV wieku. I - co zaskakujące - wyglądają nadzwyczaj współcześnie.

Odkrycie w austriackim zamku Lengberg zadziwiło historyków. Bielizna przeleżała tam schowana pod podłogą ponad 500 lat. I dowodzi, że już wtedy kobietom zdarzało się nosić całkiem współczesne ubrania. Na zdjęciach, udostępnionych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu w Innsbrucku, widać bowiem coś, co bardzo przypomina bikini, jakie dziś widujemy na plażach. Choć są mocno zniszczone, nie sposób nie rozpoznać skąpych majtek na sznureczkach i podobnie uszytego biustonosza. Nota bene ząb czasu nadgryzł je tak specyficznie, że wyglądają jak z teledysku Lady Gagi.

To odkrycie zadaje kłam przekonaniom, że w XV wieku tylko panowie nosili majtki a la dzisiejsze szorty, a panie radziły sobie nosząc tylko i wyłącznie koszulę. Do tej pory uważano, że kobiece "bokserki" pojawiły się pod koniec XVIII wieku, a o biustonoszu nikt nie słyszał jeszcze 100 lat temu.

Brytyjscy eksperci komentują, że odkrycie przewraca do góry nogami historię mody. Czegoś takiego jeszcze nie było - mówi Hilary Davidson z Museum of London. I - jak dodaje - to zupełnie prawdopodobne, że już w Średniowieczu kobiety nosiły biustonosze i figi.

Cztery staniki i dwie pary majtek znaleziono podczas prac remontowych na zamku Lengberg. Oprócz niej, było tam prawie 3 tys. fragmentów innych ubrań. Prawdopodobnie przetrwały one wieki tylko dzięki temu, że w schowku, w którym leżały, było wyjątkowo sucho.

Daily Mail

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki