Nie tylko w prawdziwym życiu, ale i na portalach społecznościowych kobiety chcą być jak najbardziej atrakcyjne. Jednak osoba, która zbyt otwarcie prezentuje się na Facebooku, z czasem się znudzi.

Mało kompetentne - tak są postrzegane młode kobiety, które zbyt swobodnie prezentują się w mediach społecznościowych - donosi Elizabeth Daniels z Uniwersytetu Oregońskiego w czasopiśmie "Psychology of Popular Media Culture".

Na potrzeby przeprowadzenia badań, psycholodzy założyli dwa profile dla fikcyjnej 20-letniej Amandy Johnson, które różnią się pod względem wizerunku. Jeden profil przedstawia neutralny wizerunek kobiety w jeansach i T-shircie, natomiast drugi ukazuje dziewczynę w prowokacyjnych pozach oraz skąpych strojach i zmysłowych sukienkach.

Pomyśl, zanim zapostujesz

Następnie Elizabeth Daniels pokazała oba profile dziewczynom i kobietom w wieku od 13 do 25 lat. Profile należało oceniać w odniesieniu do atrakcyjności wyglądu, uprzejmości społecznej i kompetencji. Wynik był jasny: we wszystkich trzech obszarach neutralny profil prezentował się znacznie lepiej.

Kobiety, które wrzucają do sieci prowokujące zdjęcia, ryzykują negatywne relacje z kolegami. Niemniej jednak młode dziewczyny wolą takie, ponieważ obawiają się, że mniej atrakcyjne zdjęcia nie zwrócą uwagi ich znajomych.

Daniels radzi, aby dwa razy pomyśleć zanim zamieści się zdjęcie na Facebooku lub innym portalu społecznościowym. Zdjęcie profilowe powinno odzwierciedlać osobę i jej charakter, a nie ukazywać tylko jej atrakcyjność fizyczną.

 20min.ch(ola)