Potrafią robić tylko pizzę i myślą stale o jedzeniu i amorach, lubią dolce vita i piłkę, wieczne dzieci - z takimi stereotypami na temat Włochów postanowił walczyć rząd Matteo Renziego. Przygotował 3-minutowy film, w którym w zaskakujący sposób obala te opinie.

Film "Włochy, nadzwyczajnie zwyczajne miejsce" ("Italy - the extraordinary common place") został zaprezentowany przez rząd podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W ciągu kilku dni wyświetlono go w internecie ponad 1,5 miliona razy.

Włosi to nie tylko producenci pizzy - podkreśla się w filmie przypominając, że Italia to światowy lider w gałęzi wielkiej infrastruktury, a dorobek włoskich firm to 1000 obiektów w 90 krajach.

"Latin lovers?" - na to pytanie odpowiada się danymi o tym, że Włochy zajmują 5. miejsce na świecie wśród krajów z największą nadwyżką w handlu dobrami wytworzonymi.

Kolejny stereotyp opisuje Włochów jako "uzależnionych od imprez", któremu przeciwstawia się obraz nocnej pracy naukowców w laboratoriach i informację o najwyższym na świecie wzroście eksportu notowanym w przemyśle farmaceutycznym i biomedycznym.

Włosi nie tylko gestykulują - zauważa się. Ich kraj zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem wielkości eksportu.

Wieczne dzieci? Nie - odpowiada rząd - kładąc nacisk na wiodącą rolę Italii w technologii kosmicznej.

Poza tym przedstawiono Włochów nie tylko jako entuzjastów jedzenia i "miłośników dolce vita", ale jako potentatów w produkcji żywności, a także na przykład jachtów.

Italia nie jest ojczyzną "maniaków piłki nożnej"; to kraj o największej liczbie zabytków na liście światowego dziedzictwa UNESCO - przypomina rząd.

(j.)