Rugby to jeden z najbardziej fizycznych sportów na świecie. Przez wielu dyscyplina ta traktowana jest nawet jako styl życia. Istnieje wiele odmian rugby, jednak najczęściej spotykana to rugby union składająca się z 15-osobowych drużyn. Jednak rugby 7, czyli siedem graczy w każdej drużynie w ostatnich latach zyskuje ogromną popularność, o czym świadczy dodanie tej kategorii do harmonogramu igrzysk olimpijskich. Rugby łączy w sobie szybkość, strategię i siłę. Z pewnością wiele osób wie, jak wygląda piłka do rugby, jednak czy macie świadomość, ile trwa mecz rugby lub jakie wymiary ma boisko do rugby? Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o tej nietypowej dyscyplinie sportu, nasz artykuł powinien Ci w tym pomóc.

Ile trwa mecz w rugby?

Mecz rugby składa się z dwóch połówek podzielonych na 40-minutowe okresy. Po każdej fazie meczu następuje 5-minutowa przerwa. W trakcie spotkania sędzia kontroluje wydarzenia na boisku do rugby, a pomagają mu w tym dwaj sędziowie boczni. Nie ma przerw na żądanie, z wyjątkiem sytuacji, w której jeden z zawodników doznał kontuzji. W takiej sytuacji sędzia daje jedną minutę na podjęcie decyzji przez zawodnika o ewentualnym kontynuowaniu gry. Każdy zespół ma prawo do siedmiu zmian na mecz. Sześć z nich leży w gestii drużyny, a siódmą zmianę bierze się z powodu urazu gracza. Po zmianie zawodnika nie może on ponownie wejść na boisko do rugby. Gracz może dołączyć jeszcze raz do rozgrywki tylko wtedy, gdy został tymczasowo zmieniony z powodu pojawienia się krwi u jednego z kolegów z teamu. Jest jednak jedna uwaga, musi on to zrobić w ciągu 10 minut.

Boisko do rugby

Wiemy już, ile trwa mecz rugby, teraz czas na krótkie przedstawienie jak wygląda boisko do rugby. Zgodnie z zasadami Międzynarodowej Rady Rugby boisko do rugby ma kształt prostokąta o szerokości nie większej niż 70 metrów i długości około 100 metrów. Poza liniami bramkowymi znajduje się strefa końcowa, która nie może przekraczać 22 m. Na środku linii bramkowych znajdują się dwa słupki oddalone od siebie o 5,6 metra z poprzeczką położoną 3 metry nad ziemią. Boisko do gry w rugby zawiera również dwie linie oddalone o 22 metry od bramek, linię środka pola i dwie linie po dwóch stronach od linii środkowej.

Spotkania rugby można oglądać podczas najważniejszych turniejów takich jak Puchar Świata w Rugby, Tri Nations, Six Nations czy Puchar Heinekena. Nie oznacza to jednak, że w ciągu sezonu nie będziesz mieć innych możliwości wytypowania ulubionych drużyn. Jeśli wiesz, ile trwa mecz rugby i znasz podstawowe zasady tego sportu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować konto u jednego z ponad 15 legalnych bukmacherów w Polsce. Jednym z nich, który dysponuje atrakcyjną i zróżnicowaną ofertą jest LVBet. Od paru lat serwis zbiera pozytywne opinie wśród nowych i stałych klientów, a kod promocyjny lvbet gwarantuje cztery rodzaje promocji w pakiecie powitalnym! 

Obstawianie zakładów sportowych dozwolone jest od ukończenia 18 lat. Hazard stwarza ryzyko straty finansowej, dlatego graj z umiarem! Pamiętaj również, że w Polsce można korzystać wyłącznie z legalnych podmiotów bukmacherskich. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie korzystanie z zagranicznych gier hazardowych nieposiadających licencji wiąże się z konsekwencjami prawnymi. 

Piłka do rugby

W wielu dyscyplinach sportowych piłka ma okrągły kształt. Piłka do rugby przypomina natomiast strusie jajo. Wykonuje się ją z tworzywa sztucznego, które z łatwością przylega do ręki zawodnika. Każda piłka do gry w rugby ma zaokrąglone końce. Jej długość mieści się w przedziale od 28 do 30 centymetrów, a obwód od 58 do 62 cm. Waga piłki do rugby to średnio między 410 a 460 gramów.

Zasady gry w rugby

W rugby drużyna składa się z 15 graczy. Celem gry jest zdobywanie punktów. Można to robić na kilka sposobów, a mianowicie:

  • przyłożeniami,
  • podwyższeniami,
  • rzutami karnymi,
  • drop-golami.

Gra zawsze zaczyna się od wykopu piłki do rugby ze środka boiska. Drużyna z piłką dokłada wszelkich starań, aby zdobyć podwyższenie, gdy piłka jest w grze. Zalicza się próbę, gdy zawodnik dotknie piłką do rugby ziemi w bramce przeciwnika. Zespół otrzymuje wówczas 5 punktów. Po osiągnięciu podwyższenia zespół ma szanse zdobycia gola, kopiąc piłkę nad poprzeczką rywala i jednocześnie pomiędzy słupkami. Prawidłowe kopnięcie gwarantuje dwa punkty. 

Podczas gry zawodnicy poruszają się do przodu w kierunku bramki, jednak piłki nie można podawać do przodu. Zawodnik musi podawać piłkę do swoich kolegów znajdujących się z tyłu boiska do rugby. Postęp w przód zawodnika trzymającego piłkę może być utrudniany poprzez obalanie i przytrzymywanie. Gdy zawodnik zostanie powalony na ziemię, musi natychmiast podać lub wypuścić piłkę i oddalić się od niej. Zwykle wtedy pierwszy gracz, który przebywa najbliżej, podnosi piłkę do rugby, ale mogą o nią walczyć obie ekipy. Taka walka o piłkę profesjonalnie nazywa się "ruck". W takiej sytuacji drużyny muszą próbować podnieść piłkę wyłącznie ze swojej strony, równocześnie pozostając na kolanach. Gdy zawodnik z piłką zostanie zatrzymany, ale nie powalony, walka o piłkę toczy się z pozycji wyprostowanej.

Pozostałe zasady meczu rugby

Zawodnik zawsze wznawia trwający mecz rugby z autu dwuręcznym podaniem znad głowy, które musi pokonać co najmniej 5 metrów w kierunku pola gry i pomiędzy dwoma liniami graczy. Ci, którzy znajdują się na linii, skaczą, aby złapać piłkę do rugby lub odrzucić ją do kolegi z drużyny,

Zawodnik może podawać piłkę tyle razy, ile mu się podoba, dopóki jeden z nich nie zostanie powalony,

Drużyny są w posiadaniu piłki do rugby przez sześć odbić lub zagrań. W szóstej próbie zespoły zazwyczaj decydują się na kopnięcie piłki w stronę boiska rywala, aby zdobyć terytorium. Jeżeli tego nie uczynią, piłkę przekazuje się przeciwnej drużynie,

W trakcie spotkania zawodnik, który biegnie z piłką, może ją wykopać do przodu, ale może ona także krążyć z rąk do rąk, tak, aby jak najbardziej zmylić rywala,

Podczas pojedynku dochodzi także do sytuacji, w której sędzia dyktuje rzut karny. Może on być odgwizdany z powodu spalonego, faulu, niesportowego zachowania lub niedozwolonej gry na boisku do rugby. Za mniejsze przewinienia drużyna dostaje rzut wolny, którego nie można wykopywać bezpośrednie na bramkę,

W rugby często dochodzi do wykopów na aut w celu przesunięcia gry jak najdalej od własnego pola punktowego. Jeżeli wykop nastąpił ze strefy obronnej (pierwsze 22 metry od bramki), wrzut z autu wykonuje się z miejsca opuszczenia boiska przez piłkę do rugby. Rozegranie autu polega na wrzuceniu piłki w środek korytarza ustawionego przez zawodników. 

Mamy nadzieję, że od teraz, oglądając mecz, będziesz znał podstawowe zasady gry w rugby.

Zgodnie z ustawą hazardową z dnia 19 listopada 2009 r. obstawianie zakładów sportowych dozwolone jest od ukończenia 18 lat. Hazard stwarza ryzyko straty finansowej, dlatego należy grać z umiarem! W Polsce można korzystać wyłącznie z legalnych podmiotów bukmacherskich. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie korzystanie z zagranicznych gier hazardowych nieposiadających licencji wiąże się z konsekwencjami prawnymi.