Rozwodzący się małżonkowie, którzy mają dzieci, szczególnie te małoletnie, muszą ustalić mnóstwo spraw związanych zarówno z tematem samego rozwodu, jak i tym, kto będzie się nimi opiekował, z kim będą mieszkały itd. Pojawia się wówczas wiele wątpliwości i niejasności. Rodzice nierzadko zastanawiają się też, jaki wpływ na dorosłe dzieci może mieć podział majątku.

Rozwód w dzisiejszych czasach nie jest nowością. Nad rozpadem małżeństwa dyskutuje wiele par, które wydaje się, jeszcze niedawno ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską... Powodów, dla których podejmują takie decyzje, jest wiele. Nie wnikajmy jednak w szczegóły, bo nie o tym miała być mowa. Wbrew pozorom rozwód rodziców ma ogromny wpływ na całą rodzinę, w tym oczywiście na dzieci i to niezależnie od tego, w jakim są one wieku. Czy jednak dotyczy to również podziału majątku? Zacznijmy od tego, o co w tym całym podziale tak naprawdę chodzi.

Szukasz informacji o podziale majątku? Odwiedź: kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-podzial-majatku-warszawa

Kilka słów o podziale majątku

Majątek w tym przypadku to wszelkie dobra gromadzone przez małżonków od momentu zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli wobec tego małżonkowie po ślubie kupili mieszkanie, w dniu rozwodu, wcześniej lub później będą musieli w odpowiedni sposób je podzielić. I tak samo będzie z pozostałym majątkiem, jaki zdołali przez ten czas zgromadzić. Podziału majątku można dokonać na kilka sposobów. Jeden z nich sprowadza się do sądu i nie ma co ukrywać, jest to najczęściej wybierana metoda. Rzadko kiedy zdarza się, by jeszcze na chwilę obecną aktualni czy już byli małżonkowie bez konfliktu i zgodnie porozumieli się w tej sprawie. Najczęściej z problemem idą do sądu. Ponadto oczekują pomocy ze strony doświadczonych radców prawnych lub adwokatów (np. kancelariasprawyrodzinne.pl/). Niekiedy podział ten jest wyjątkowo trudny i niesamowicie niezgodny. Czy jakikolwiek wpływ na to wszystko mogą mieć dzieci? Czy one komplikują sprawę? Wśród osób, które nie mają wiedzy w zakresie prawa, krążą różne teorie. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Wpływ rozwodu i podział majątku a pełnoletnie dzieci

Coraz częściej dorosłe dzieci mieszkają wciąż z rodzicami, a nawet korzystają z różnych rzeczy, które są ich własnością. Chodzi tu na przykład o wyposażenie mieszkania, czy samochód. Prawda jest taka, że rozwód nie ma wpływu na pełnoletnie dzieci. Dlatego podział majątku wspólnego ściśle dotyczy małżonków. To czy dzieci otrzymają część pieniędzy lub przedmiotów, które wchodzą w skład majątku wspólnego, zależy wyłącznie od ich dobrej woli. Także właśnie od nich zależy to, czy dorosłe dzieci nadal będą mogły mieszkać w domu, czy mieszkaniu należącym do rozwodzących się rodziców. Sąd nie zabiera głosu w tej sprawie.

Z uwagi na to, że majątek małżonków jest gromadzony wyłącznie przez nich, dzieci nie dotyczy. Co prawda mają one prawo z niego korzystać, mieszkać w mieszkaniu nabytym przez rodziców i użytkować znajdujące się w nim wyposażenie, które jednak nie jest ich własnością. Dlatego przy rozwodzie podzielą się nim wyłącznie rodzice i to między sobą. Co z nim zrobią w dalszej kolejności, zależy już od każdego z nich z osobna.

Zobacz także: kobietaiuroda.pl/podzial-majatku-po-rozwodzie-co-musisz-na-ten-temat-wiedziec