Olga Tokarczuk – profil polskiej noblistki

Artykuł sponsorowany
Wtorek, 24 marca (14:06)

Dla wielu wybitna literacka persona już od długich lat, dla innych szerzej poznana dopiero w momencie uzyskania najcenniejszej nagrody literackiej świata – Literackiej Nagrody Nobla. Olga Tokarczuk w ostatnim roku bez wątpienia była najgłośniejszym polskim nazwiskiem w świecie literatury i coraz trudniej znaleźć człowieka, który nie słyszałby o Oldze Tokarczuk. Niewątpliwie pisarka wzbudza emocje. Te dobre i te złe. Nie ma również cienia wątpliwości, że owe emocje towarzyszą jej zarówno w wydaniach polskich, jak i zagranicznych. Osoba Olgi Tokarczuk jest rozpoznawalna w światowym świecie literackim, a zdobycie Nagrody Nobla ugruntowało jej pozycję na dobre. O Oldze Tokarczuk słów kilka.

Od czasu "Podróż ludzi księgi" minęło wiele lat. Wydana w 1993 roku powieść była pierwszym dziełem zaprezentowanym przez artystkę szerokiej opinii publicznej. Pochlebne opinie czytelników zachęciły pisarkę do dalszej pracy, efektem czego były kolejne powieści. "Prawiek i inne czasy", "Opowieści wigilijne", "Lalka i perła" czy też popularne "Księgi Jakubowe" to tylko niektóre z tytułów, o których większość pasjonatów jej twórczości słyszała. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" stała się z kolei podstawą do scenariusza filmu "Pokot" Agnieszki Holland.

Nie tylko Literacka Nagroda Nobla - Tokarczuk pisarką docenioną

Olga Tokarczuk oczywiście kojarzyć się będzie już na zawsze z Literacką Nagrodą Nobla. Nie co dzień bowiem nasi rodacy są wyróżniani Noblem i uznać można to za nie lada osiągnięcie oraz duży sukces literacki. Olga Tokarczuk jednak jest i była doceniana w wielu innych plebiscytach i konkursach. W 2018 za książkę "Bieguni" jako jedyna polska pisarka otrzymała nagrodę Man Booker International Prize.

Olga Tokarczuk w 2019 roku wygrała również w rankingu najlepiej zarabiających pisarzy polskich, co absolutnie nie dziwi biorąc pod uwagę grad nagród, który spadł w minionym roku na artystkę. Tokarczuk mniej znana jest ze swoich dzieł poetyckich, które jednak ukazały się chociażby w 1989 roku. Książki naszej noblistki przetłumaczone zostały już niemal na 40 języków, a nowe tłumaczenia są tylko kwestią czasu. Oprócz istotnego wkładu w stworzenie filmu "Pokot" artystka doczekała się wielu adaptacji, głównie na deskach teatru telewizji, zarówno na podstawie całych powieści, jak również wybranych jej fragmentów. Jej opowiadania i powieści były również chętnie ekranizowane w postaci filmów fabularnych. Oprócz głośnego filmu "Pokot" wspomnieć warto również o filmie "Aria Diva" z roku 2007 czy też produkcji "Żurek" z roku 2003. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki