Koreańska marka Samsung Electronics, uchodzi za czołowego producenta smartfonów na świecie. Swoją pozycję na rynku umocniła przede wszystkim, dzięki znanej serii Galaxy S, powstałej 13 lat temu. Rokrocznie, firma prezentuje nowe modele flagowców, ulepszając je zarówno pod względem technologicznym, jak i estetycznym. W ubiegłym roku wprowadziła trzy zróżnicowane wersje Samsung Galaxy S22. Czym zaskoczy swoich klientów teraz?

Telefon komórkowy - przełom technologiczny XX w

1. lutego na rynku pojawił się nowy Samsung Galaxy S23. Pierwszy telefon komórkowy powstał jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia, lecz do masowej produkcji trafił dwadzieścia lat później. Miał wielkość cegły, a jakość połączeń wykonywanych za jego pomocą pozostawiała wiele do życzenia. Nie miał także żadnych dodatkowych funkcji. Jego cena powodowała, że na ten cud techniki, mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. 

Dziś, bez tego urządzenia nie wyobrażamy sobie życia. Od kiedy smartfony wyparły zwykłe telefony komórkowe, liderem w ich produkcji stała się koreańska firma Samsung Electronics. 

W 2010 roku zaprezentowała pierwszy Supersmartfon Galaxy, wyposażony w rewolucyjny, jak na tamte czasy, wyświetlacz Super AMOLED. Jego rozdzielczość wynosiła wówczas 480x800. Od tamtego czasu smartfony Samsung Galaxy S stały się najbardziej rozpoznawalną marką tego typu urządzeń na świecie. 

Smartfony Samsung Galaxy S

Od 12 lat marka Samsung, co roku prezentuje smartfony Galaxy S w nowych odsłonach. 

Od roku 2020 jest to nie jeden, ale aż trzy wersje telefonu, różniące się między sobą pod względem technologicznym. Ostatnia światowa premiera nowego modelu Galaxy S odbyła się w lutym ubiegłego roku. Na rynek zostały wprowadzone trzy wersje urządzenia: podstawowa, czyli S22, wersja S22+ z większym ekranem, oraz wersja Ultra z najbardziej zaawansowaną specyfikacją. Każdy z nich, został wyposażony w procesor Exynos 2200 oraz modem 5G, który umożliwia szybkie łączenie się z siecią komórkową oraz wi fi. 

Pamięć RAM w tych telefonach to 8 GB a wersji Ultra 12 GB. 

Wszystkie ubiegłoroczne wersje mają wyświetlacz Dynamic AMOLED 2x, z odświeżeniem 120 Hz. Ekrany zostały ulepszone pod względem jasności. W modelu S22 jej największa wartość wynosi 1300 nitów, natomiast w wersjach S22+ i Ultra - 1750 nitów. Umożliwia to swobodne korzystanie z telefonu nawet na zalanej słońcem plaży w środku lata. Wszystko jest doskonale czytelne a kolory naturalne i nasycone. Dzięki temu, możliwe jest odtwarzanie filmów i granie w gry o wysokiej jakości. Wyświetlacz zabezpieczony jest specjalnym, bardzo cienkim, hartowanym szkłem Gorilla Glass. 

Jest to produkt siódmej już generacji, wykonany z zasadowego glinokrzemianu, utwardzany ciekłym azotanem potasu. Pojemność baterii w ubiegłorocznych wersjach smartfonów Galaxy S wynosi 5000 mAh. Recenzenci tych telefonów twierdzą, że bateria ładuje się szybko a przy średniej częstotliwości użytkowania, wymaga ładowania raz dziennie. Producenci zmodyfikowali także aparaty fotograficzne. Wszystkie modele mają obiektywy szerokokątne i ultraszerokokątne oraz teleobiektywy. Z przodu znalazł się natomiast obiektyw do robienia selfie o rozdzielczości 10 Mpix w wariantach S22 i S22+ oraz 20 Mpix w modelu Ultra. 

Ich zaletą jest poprawa jakości zdjęć robionych przy słabym oświetleniu oraz w nocy. Ważną funkcją aparatów jest możliwość ustawienia na tryb portretowy, z rozmytym tłem. W innych trybach, aparaty świetnie sobie radzą z odwzorowaniem szczegółów, jak np. gałęzie drzew lub włosy rozwiane na wietrze. Możliwe jest również nagrywanie filmów o dobrej jakości. 

Czytnik linii papilarnych na ekranie

Smartfony Galaxy S, były pierwszymi telefonami wyposażonymi w czytnik linii papilarnych na ekranie. Dopiero później pojawił się on w telefonach innych marek, które wcześniej umieszczały takie czytniki na obudowie, najczęściej z tyłu. 

Dodatkowe przydatne funkcje, które posiadają telefony z rodziny Galaxy S to czujnik zbliżeniowy, kompas, barometr, rozpoznawanie twarzy i czujnik gestów. Chociaż rozmiary tych telefonów nie należą do najmniejszych, to jednak ich ergonomiczny design, pozwala na wygodne użytkowanie. Urządzenia dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych: białym, czarnym, różowym i ciemnoczerwonym. Wszystkie obudowy, spełniają także standardy odporności na wodę, pył i kurz. 

Wersja Ultra jest kompatybilna z rysikiem S Pen, tak jak w przypadku telefonów z serii Note. Warto zaznaczyć, że generacja S20 i S21, niedługo po oficjalnej premierze, doczekała się wersji FE (w skrócie - Fan Edition). Była to tańsza opcja smartfonów, ale wyposażona we wszystkie najważniejsze funkcje. W ubiegłym roku opcji FE nie było.