Osoby, które planują zakup materaca 180x200 i zastanawiają się, czy wybrać model piankowy czy sprężynowy, powinny przeczytać ten artykuł. Który materac będzie lepszy przy określonych potrzebach, preferencjach co do rodzaju podparcia, a także przy konkretnej wadze użytkownika? Materac piankowy, czy sprężynowy? Sprawdźmy, co powinno się wiedzieć przed dokonaniem wyboru.

Materace piankowe

Materace piankowe są bardzo popularne wśród osób, które szukają wygody i dobrych warunków do efektywnego odpoczynku. Produkowane są z różnych rodzajów pianek, a każda z nich posiada określone właściwości. Najtańsza i najniższej jakości jest pianka poliuretanowa. Szybko się odkształca i nie zapewnia tak dobrego dopasowania do kształtu ciała, jak pozostałe rodzaje materacy piankowych. 

Modele wysokoelastyczne to materace produkowane z pianki nowsze generacji. Są sprężyste, elastyczne, odporne na odkształcenia i podpierają ciało w jego naturalnych krzywiznach. Materace z pianką termoelastyczną, często są polecane osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa, z uwagi na ich optymalne dopasowanie do sylwetki. 

Pianka ta tworzy jakby odlew kształtu ciała, odciąża je i wspiera lepszą cyrkulację krwi w organizmie. Z kolei materace lateksowe zbliżone są pod względem odczuć do materacy sprężynowych, a przy tym są odporne na zniszczenie i posiadają właściwości przeciwgrzybiczne i antyalergiczne.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to modele zbudowane na bazie różnego typu systemów sprężyn. Modele najniższej jakości to materace bonellowe. Ich wkład tworzą sprężyny o dużej średnicy, wszystkie połączone jednym drutem. W efekcie materac przenosi drgania po całej powierzchni i gorzej się dopasowuje do ciała (ponieważ ma stosunkowo niewiele punktów podparcia). 

W materacach kieszeniowych i multipocket stosuje się sprężyny o mniejszej średnicy, dzięki czemu jest ich kilkaset, a nawet ponad 1000 na 1m2. A każda sprężyna to indywidualny punkt podparcia. Co więcej, każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce, dzięki czemu reagują tylko te sprężyny, które są bezpośrednio obciążone. 

Dobrej jakości materace sprężynowe wyróżniają się też dobrą termoregulacją i są często wybierane przez osoby, które nie lubią się przegrzewać w nocy.

Materace 180x200

Materace 180x200 to popularny rozmiar materaca dla par, które mają więcej miejsca w sypialni lub też, którym zależy na odpowiedniej ilości przestrzeni w czasie snu. Jest to zarazem standardowy rozmiar, oferowany w każdym sklepie z materacami. Zazwyczaj dostępna jest szeroka oferta, obejmująca różnego rodzaju modele piankowe i sprężynowe, więc z łatwością można dobrać materac 180x200 odpowiadający indywidualnym potrzebom. 

Który materac jest lepszy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla osób, które szukają materaca 180x200 idealnie dopasowującego się do kształtu ciała i delikatnie otulającego, dobrym rozwiązaniem mogą być m.in. materace termoelastyczne. Z kolei osobom, które lepiej się czują na bardziej sprężystych materacach, bardziej do gustu przypadną pewnie modele z wkładem sprężynowym.

Przed dokonaniem wyboru materaca warto zastanowić się, jakie dokładnie są oczekiwania co do rodzaju podparcia i czy są ewentualne wskazania zdrowotne, które zawęża listę produktów do tych z certyfikatem wyrobu medycznego. Materac zawsze należy dopasować do wagi użytkowników, a stopień twardości powinien też odpowiadać odczuciu komfortu.