List do ministra spraw wewnętrznych Francji napisany w 1895 roku przez Alfreda Dreyfusa został sprzedany na aukcji za 380 tysięcy euro. Posądzony o zdradę stanu oficer napisał go podczas pobytu w więzieniu Saint-Martin-de-Re na zachodzie Francji, gdzie oczekiwał na deportację na Wyspę Diabelską należącą do Gujany Francuskiej.

List został sprzedany przez dom aukcyjny Sotheby's anonimowej osobie, która uczestniczyła w aukcji przez telefon. Wycena katalogowa dokumentu szacowała jego wartość na 100-150 tys. euro.

 Sprzedaż archiwalnego dokumentu wywołała protesty wnuka Dreyfusa. Mężczyzna apelował o to, by pamiątkę po jego dziadku przekazać do muzeum ze względu na jej wartość historyczną.

Alfred Dreyfus, francuski oficer żydowskiego pochodzenia, został oskarżony o zdradę w 1894 r. i zrehabilitowany w 1906 r. W sprzedanym na aukcji liście zapewniał ministra o swojej niewinności. Zostałem skazany za najgorszą zbrodnię, jaką może popełnić żołnierz, a jestem niewinny (...). Nie zwracam się do pana, panie Ministrze, z prośbą o łaskę ani o współczucie, lecz domagam się sprawiedliwości - pisał.