Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Systematycznie rośnie ilość nie tylko mikroinstalacji, ale również całych farm fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego. Współczesna technologia, której poziom pozwala na bardzo efektywne korzystanie z energii słonecznej, definiuje ów sposób jako doskonałe odnawialne źródło energii. W sytuacji, w której chcielibyśmy zgłębić zjawisko, sprawdzić jak działa i przeliczyć, czy byłoby opłacalne w naszym przypadku, odczuwamy potrzebę skorzystania z różnych narzędzi nam to ułatwiających. Na stronach internetowych znajdziemy kalkulatory fotowoltaiczne- czym są, jak działają i czy warto ich użyć?

Fotowoltaika - rosnąca popularność

Fotowoltaika należy do odnawialnych źródeł energii. Owe źródła, to krótko rzecz ujmując, opozycja względem tradycyjnych sposobów jakimi są: węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Opozycja, co trzeba zaznaczyć, nowoczesna, tańsza i ekologiczna. Dlatego, że (jak sama nazwa wskazuje) źródła owe odnawiają się. A sama fotowoltaika jest obecnie najprostszym, najbardziej przystępnym i najtańszym sposobem na zieloną energię. Dlaczego? Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że można ją zastosować niemal wszędzie. O ile wiatr nie zawsze wieje, a woda nie wszędzie płynie wartkim nurtem, a o tyle światło słoneczne jest wszechobecne i dostępne dla każdego.

Dlatego też rośnie popularność tego odnawialnego źródła energii. Po pierwsze chcemy być bardziej ekologiczni, po drugie chcemy nie płacić za prąd. A w dobie galopujących cen za kilowat jest to bardzo ważny aspekt ekonomiczny. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018" łączna moc zainstalowana wynosiła w maju zeszłego roku około 300 MW. To, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej ciągle nie jest wynik imponujący, ale jednak autorzy tego samego raportu przewidują, że do 2020 roku fotowoltaika "wyjdzie z niszy", a jej zbiorcza moc w 2020 roku ma wynieść 1,2-1,5 GW

Kalkulator fotowoltaiczny - czym jest, jak go użyć?

Kalkulator fotowoltaiczny to coś, co znajdziemy bez trudu na różnych stronach, często stronach producentów instalacji fotowoltaicznych lub witrynach traktujących o OZE. Sprawdźmy, jak działa na podstawie kalkulatora stworzonego przez Stilo Energy.

1) Obecne koszty

Za pomocą suwaka określamy swoje średnie miesięczne koszty energii elektrycznej. Po prostu odpowiadamy na pytanie "ile płacisz miesięcznie za prąd?".

2) Rodzaj dachu

Tym razem wskazujemy, czy dach, na którym chcemy zamontować panele jest płaski czy skośny. Dlaczego to jest istotne? Dlatego, że instalacja umiejscowiona na skośnym dachu będzie bardziej wydajna. Gdy już zaznaczyliśmy, przechodzimy do dalszego kroku.

3) Informacja o panelach

Otrzymujemy ile szacunkowo będziemy potrzebować paneli, jaką powierzchnię dachu zajmą, jaką moc będzie miała instalacja i energię o jakiej równowartości mogą wyprodukować w ciągu jednego roku. Na tej podstawie szybko zorientujemy się, jak przedstawia się różnica między obecnymi rocznymi wydatkami na rachunki za prąd, a ile będziemy w stanie zaoszczędzić dzięki fotowoltaice.

4) Koszt usługi

Poznajemy szacunkowy koszt usługi. Nie jest to jednak wyłącznie koszt zestawu fotowoltaicznego, ale w nim mamy również konsultację, projekt, montaż (montaż musi być przeprowadzany przez wykwalifikowanych pracowników), transport, monitoring zestawu, a nawet pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Oczywiście kalkulator zaprogramowany jest tak, że wartości szacunkowe możemy modyfikować w dowolny sposób. Nawet jeśli jeszcze nie posiadamy domu, zawsze możemy wyliczyć ile teoretycznie i przy jakiej powierzchni dachu oraz jak to finalnie wpłynie na ostateczny wymiar finansowy. Narzędzie takie jest bardzo wygodne i nowocześnie zaprojektowane. W każdej chwili możemy zmienić dowolną składową obliczeń.

Panele fotowoltaiczne - o czym naprawdę warto pamiętać?

Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należą:

- Ekologia

Po pierwsze wpływamy bezpośrednio na najbliższe środowisko naturalne, nie produkując smogu, a przynajmniej nie dokładając się do puli tego, co już (niestety) jest. Po drugie zmniejszamy intensywność emisji dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej, tym samym likwidując efekt cieplarniany, a przynajmniej spowalniając jego przykre skutki uboczne. O tym, jak fotowoltaika wpływa na poziom smogu przeczytasz tutaj.

- Ekonomia

Odciążamy nie tylko naszą planetę, ale i własny portfel. Przestajemy martwić się o ogrzewanie zimą, oświetlenie i ogólne zużycie prądu. Mamy poczucie kontroli i niezależności.

- Niezależność energetyczna

A jeśli o niezależności mowa, warto podkreślać jej znaczenie, w tym kontekście, na każdym kroku. Po pierwsze, właściciele systemów fotowoltaicznych przestają myśleć o comiesięcznych fakturach za prąd. Po drugie nie muszą martwić o się o przerwy w jego dostawach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku prowadzenia prywatnych gospodarstw rolnych, które potrzebują nieustannego zasilania. By jednak mieć pewność, że jesteśmy w stu procentach bezpieczni, dobrze jest przyłączyć do swojego systemu dobry akumulator, który w razie czego zawsze będzie naładowany i gotowy do współpracy.