W 300 miastach świata, w tym w dziesięciu polskich, odbędzie się jutro przymiarka do próby bicia rekordu frekwencji w bieganiu… po parkach. Można się jeszcze przyłączyć!

Inicjatywa "Parkrun" to cotygodniowe biegi z pomiarem czasu na dystansie 5 kilometrów. Na całym świecie startują w soboty o 9 rano czasu lokalnego. W Polsce odbędą się jutro w Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lesznie, Żarach i Szczecinku.

Dotychczasowy rekord inicjatywy to 45 tysięcy uczestników, którzy jednego dnia pobiegli wspólnie po parkach. Jutrzejszy bieg będzie jednak przymiarką do próby pobicia obecnego rekordu Guinnessa -  to ponad 100 tysięcy biegaczy, których w Wielkiej Brytanii zgromadziła w 26 biegach fundacja wspierająca chorujących na raka. Bicie tego rekordu zaplanowano na przyszły rok.

Do sobotnich biegów - nie tylko jutro - może przyłączyć się każdy chętny. Wystarczy zarejestrować się na stronie parkrun.pl i wydrukować specjalny kod kreskowy. Kod ten daje możliwość udziału we wszystkich kolejnych biegach, w dowolnym miejscu na świecie. Co ciekawe, czasy osiągane w poszczególnych biegach są zapisywane, więc każdy może śledzić historię swoich startów i poczynione postępy.

Rejestracja i udział w biegach zawsze są bezpłatne. Do tej pory w Polsce do inicjatywy przyłączyło się ponad 10 tysięcy biegaczy.