Łupież to poważny problem wśród osób w każdym wieku. Czasami wydaje nam się, że udało nam się go zażegnać, jednak okazuje się, że ten powraca, często z o wiele większą siłą niż poprzednio. Dobra wiadomość jest taka, że skuteczne pozbycie się oznak łupieżu jest możliwe. Wymaga jednak od nas cierpliwości i świadomej pielęgnacji, stąd dobór odpowiedniego szamponu stanowi nadrzędną kwestię. Jednak jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać do włosów farbowanych, które same w sobie wymagają od nas szczególnej pielęgnacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

W jaki sposób powstaje łupież?

Aby zrozumieć jak powstaje łupież, warto poznać mechanizmy działania naszego organizmu, a dokładniej skóry głowy. 

Naskórek skóry głowy tak jak naskórek na naszej twarzy obumiera i ulega złuszczaniu. My pozbywamy się go przede wszystkim poprzez regularne mycie skóry głowy. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy ilość złuszczanego naskórka na naszej skórze jest zbyt duża i staje się on widoczny. Zwykle przyjmuje białą barwę i można zauważyć go na czubku głowy, skroniach, a także na ramionach, szczególnie jeśli nosimy ciemną odzież.  

Na powstawanie łupieżu, który stanowi jednostkę chorobową, wpływ mają 3 czynniki: modyfikacja składu sebum, niezrównoważony mikrobiom oraz uszkodzenie funkcji naturalnej bariery komórkowej. Równocześnie stanowią one idealne środowisko do namnażania się i rozwoju grzybów z gatunku Malassezia, które w dużej mierze odpowiedzialne są za powstawanie łupieżu.   

Sebum inaczej nazywane łojem, wytwarzane przez gruczoły łojowe, stanowi mieszaninę substancji lipidowych. Jest bardzo ważnym składnikiem warstwy hydrolipidowej, która przede wszystkim chroni naskórek przed nadmierną utratą wody. Jeśli jednak gruczoły łojowe wytwarzają sebum w zbyt dużych ilościach, (np. ze względu na zmiany hormonalne w okresie dojrzewania) może to prowadzić do łojotoku, który także sprzyja powstawaniu łupieżu i stanowi pożywkę dla mikroorganizmów, jak chociażby wspomniane wcześniej grzyby Malassezia

Kolejna przyczyna powstawania łupieżu to zaburzenia mikrobiomu. Czym jest mikrobiom? To ekosystem mikroorganizmów, które stanowią nieodzowną część powierzchni skóry. W jego skład wchodzą bakterie oraz drożdżaki (Malassezia). Ich obecność jest niezbędna dla zachowania równowagi fizjologicznej i tym samym, zdrowej skóry. Jeśli jednak dojdzie do nadprodukcji łoju, który stanowi pożywkę dla drożdżaków, grzyby te mogą namnażać się nawet 10-krotnie zaburzając tym samym mikrobiom skóry głowy i powodując łupież. 

Do powstawania łupieżu przyczynia się również uszkodzona bariera komórkowa. W jej skład wchodzi warstwa rogowa naskórka, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia skóry głowy.  Jeśli dojdzie do uszkodzenia funkcji bariery naskórkowej, do wnętrza skóry zaczynają wnikać szkodliwe substancje, odpowiedzialne za występowanie stanów zapalnych, które zaburzają barierę skóry. 

Co ma wpływ na wystąpienie łupieżu?

Nasilenie łupieżu lub jego nawroty mogą być spowodowane przez kilka czynników. Bardzo duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia hormonalne, stąd łupież często obserwuje się wśród młodzieży wchodzącej w okres dojrzewania. O wystąpieniu łupieżu może zadecydować również:

 • ciągłe zmęczenie i bardzo silny stres - stres pobudza gruczoły łojowe, w wyniku czego dochodzi do nadprodukcji sebum,

 • osłabienie organizmu i zaburzenia immunologiczne, 

 • niewłaściwa higiena osobista wynikająca ze zbyt rzadkiego mycia głowy, 

 • częste przebywanie w klimatyzowanych lub przegrzewanych pomieszczeniach,

 • przegrzewanie skóry głowy przez częste korzystanie z suszarki oraz urządzeń służących do stylizacji włosów, np. prostownicy czy lokówki, 

 • niewłaściwa pielęgnacja włosów - korzystanie ze zbyt mocno oczyszczających szamponów, niedokładnie spłukiwanie szamponu i odżywki w trakcie mycia - kosmetyki pozostające na skórze głowy mogą zatykać ujścia mieszków włosowych co prowadzi do nadprodukcji sebum,

 • zbyt częste mycie włosów - wiele osób posiadających tłuste włosy wychodzi z założenia, że codzienne mycie włosów pomoże w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Tymczasem myjąc włosy codziennie, szczególnie przy użyciu silnie oczyszczających produktów, pozbawiamy naskórek bariery hydrolipidowej i wzmożamy produkcję łoju, która sprzyja namnażaniu się drożdżaków,

 • niewłaściwa dieta - dieta ma ogromny wpływ nie tylko na stan skóry naszej twarzy, ale również głowy. Spożywanie dużej ilości produktów zawierających cukry proste, tłuszcze nasycone stanowi idealną pożywkę dla grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu. Łupież nasila także dieta uboga w minerały (przede wszystkim cynk, selen, magnez) oraz witaminy A, E i witaminy z grupy B.

Leczenie łupieżu

Choć w sklepach istnieje wiele szamponów przeciwłupieżowych oraz pozostałych preparatów mających za zadanie pomóc nam w walce z łupieżem, powinniśmy mieć na uwadze, że jest to choroba nawracająca i zazwyczaj zwykły szampon przeciwłupieżowy dostępny w drogerii nie wystarczy. Jeśli zauważymy u siebie objawy łupieżu, powinniśmy udać się do dermatologa, który dokładnie przyjrzy się skórze naszej głowy, postawi właściwą diagnozę i zaproponuje leczenie dopasowane do rodzaju łupieżu, z jakim się zmagamy. 

Warto pamiętać, że np. łupież tłusty może zacząć rozwijać się z łupieżu suchego i prowadzić do wyłysienia. Dlatego jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy choroby, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty, aby nie doszło do jej rozwoju. 

Łupież zwykle leczy się w sposób miejscowy, przy wykorzystaniu preparatów o działaniu grzybobójczym oraz przeciwłojotokowym.   

Preparaty grzybobójcze zwalczają nie tylko objawy łupieżu, ale przede wszystkim jego przyczynę - drożdżaki. Preparaty przeciwłojotokowe ograniczają nadmierną produkcję sebum, często zawierają również substancje ograniczające świąd. W leczeniu łupieżu skuteczne są również preparaty o działaniu keratolitycznym. Ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru złuszczonego naskórka. Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się łupieżu jak np. masaż głowy przy użyciu oliwy z oliwek lub olejków eterycznych, naturalne płukanki z wykorzystaniem tymianku, mięty czy pokrzywy, które działają przeciwłojotokowo i przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Świetnie sprawdzą się jako dopełnienie kuracji, ale zawsze warto mieć na uwadze fakt, że nie zdadzą one egzaminu jako jedyne preparaty przeciwłupieżowe.

Szampon przeciwłupieżowy - czym kierować się przy jego wyborze?

Szampon przeciwłupieżowy stanowi naszą główną broń w walce z łupieżem. Aby jednak przynosił oczekiwane efekty, powinien być dokładnie dobrany do potrzeb skóry naszej głowy oraz do rodzaju łupieżu z jakim się zmagamy.  

W przypadku owłosionej skóry głowy wyróżniamy łupież zwykły (suchy) oraz tłusty. Wybierając szampon przeciwłupieżowy, warto zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju łupieżu jest on przeznaczony. W walce z łupieżem tłustym skutecznym produktem może okazać się Dercos Micro Peel - Szampon peelingujący na ciężki tłusty łupież. To szampon o działaniu złuszczającym, który dzięki zawartym w jego składzie składnikom aktywnym głęboko oczyszcza skórę głowy oraz włosy. Hamuje również nadprodukcję sebum i łagodzi uczucie świądu. Dzięki swojej formule sprawdzi się do każdego rodzaju włosów, również farbowanych.  

Wybierając szampon przeciwłupieżowy, warto zwracać uwagę na zawarte w nim składniki aktywne, które będą działać przeciwgrzybiczo, przeciwłojotokowo, przeciwświądowo oraz eliminować zrogowaciały naskórek:

 • siarczek selenu - hamuje namnażanie grzybów Malassezia, zmniejsza nadmierne zaczerwienienie i świąd przeciwdziałając nadmiernym podziałom naskórka,

 • pirokton olaminy - wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz zmniejsza nieprawidłowe podziały komórek naskórka,

 •  kwas salicylowy - zmiękcza skórę i wspomaga usuwanie zrogowaciałego naskórka wraz z łupieżem,

 • witaminy A, E, PP - regenerują naskórek, wspomagają syntezę kolagenu, 

 • witamina B3 (niacyna) - zmniejsza łojotok, 

 • pantenol - działa łagodząco na skórę głowy,

 • gliceryna - nawilża skórę głowy, 

 • bisabolol - wykazuje właściwości kojące.

Pielęgnacja włosów a szampon przeciwłupieżowy

Pielęgnacja włosów w trakcie leczenia łupieżu może stanowić problem w przypadku wielu osób. Oprócz wyboru szamponu przeciwłupieżowego, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób myjemy nasze włosy i pozostałe produkty, których używamy do ich stylizacji. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć sytuacje, w których nasza skóra staje się przesuszona lub podrażniona, także mechanicznie. 

Należy unikać mycia włosów w gorącej wodzie, mocnego pocierania ręcznikiem, a także niektórych zabiegów stylizacyjnych, np. wykonywania trwałej ondulacji. Warto zwrócić także uwagę na częstotliwość mycia włosów. Bardzo ważne, aby myć je regularnie i stosować się do zaleceń dermatologa. Jeśli będziemy myć włosy zbyt często, może to doprowadzić do uszkodzenia warstwy lipidowej skóry głowy, a w następstwie do jej przesuszenia i zwiększonego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, co ponownie prowadzi do zwiększonej ilości łupieżu. 

Jeśli stosujemy odżywki oraz maski, warto pamiętać o tym, aby w trakcie kuracji przeciwłupieżowej wybierać te o lżejszej i nieobciążającej formule i nie aplikować ich bezpośrednio na skórę głowy, gdyż może to prowadzić do zatkania gruczołów łojowych. 

Jaki szampon przeciwłupieżowy do włosów farbowanych?

Duża część osób posiadających włosy farbowane zastanawia się, jaki szampon przeciwłupieżowy będzie dla nich najlepszy. Włosy farbowane bardzo często posiadają tendencję do przesuszania, dlatego warto sięgnąć po szampon, który oprócz skutecznej walki z łupieżem zapewni im odpowiednią dawkę nawilżenia, której potrzebują.  

W tej kwestii świetne rozwiązanie stanowi kolejny produkt marki Vichy z linii Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche. Jego głęboko oczyszczająca formuła została przystosowana do potrzeb włosów suchych, aby już od pierwszego mycia eliminować 100% objawów łupieżu oraz zapewniać im właściwy poziom nawilżenia.  Dzięki zawartości składników aktywnych Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche łagodzi skórę głowy, skutecznie eliminując swędzenie i związany z tym dyskomfort oraz zapobiega nawrotom łupieżu nawet do 6 tygodni po zakończonym stosowaniu. 

Pamiętajmy, że w leczeniu łupieżu dużą rolę odgrywa profilaktyka. Oprócz zbilansowanej diety, nawet po zakończonej już kuracji warto stosować szampon przeciwłupieżowy około 2 razy w miesiącu, aby nie dopuścić do nawrotów choroby.