Urządzanie mieszkania to trudny i czasochłonny proces, w którego trakcie trzeba dobrać pasujące do siebie elementy. Jedną z popularnych dekoracji jest fototapeta na ścianę, która podkreśli charakter danego pomieszczenia i doda mu uroku.

Czym jest fototapeta?

Fototapeta to wielkoformatowy wydruk fotograficzny, na którym umieszczane są różne wzory, motywy oraz elementy. Oznacza to, że na fototapecie może znaleźć się nawet fotografia nadmorskiej miejscowości, plaży, ulubione miasto lub ukochane zwierzę domowe. Warto zaznaczyć, że fototapeta umożliwia zmienienie w szybki, niedrogi sposób wystroju swojego pomieszczenia i całego charakteru wnętrza. Właśnie dlatego tego typu aranżacje są bardzo popularne, nie tylko jeśli chodzi o urządzanie pierwszego rodzinnego gniazdka, lecz także remont mieszkania lub domu. 

Najważniejszą cechą charakterystyczną fototapet jest mnogość dostępnych motywów, wzorów i kolorów, jakie można na nich wydrukować. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i stworzy wyjątkową aranżację ścienną. Przykładowo, fototapeta z motywem wodospadu będzie pięknie prezentować się w kuchni lub łazience, natomiast aranżacja z pieskiem w roli głównej dobrze sprawdzi się w pokoju dziecięcym. 

Warto pamiętać o tym, że fototapety mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na uzyskanie unikalnej i ciekawej aranżacji wnętrza. Ponadto, to trwałe i odporne na warunki atmosferyczne dekoracje ścienne (zwłaszcza te droższe modele). Na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór wzorów, motywów i kolorów, co pozwala na stworzenie niemal dowolnej aranżacji.

Jaki rodzaj fototapety wybrać?

W sklepach dostępne jest kilka rodzajów fototapet, które różnią się przede wszystkim tym, z jakiego materiału zostały wykonane. Zdecydowanie najtańsze są fototapety zrobione z papieru, ponieważ są dosyć cienkie. Minusem tego typu rozwiązania jest to, że na materiał mocno oddziałuje promieniowanie słoneczne oraz wilgoć, przez co dekoracja może wyblaknąć, zmienić swoją barwę, zacząć pękać. Warto jednak zaznaczyć, że spora część papierowych fototapet jest powlekana polichlorkiem winylu, dzięki czemu stają się one twardsze i bardziej wytrzymałe. 

Innym, droższym, ale i solidniejszym rozwiązaniem są fototapety wykonane z lateksu. Tego typu tapety drukuje się na papierze z domieszką lateksu, co zmienia właściwości materiału. Takie dekoracje ścienne cieszą się naprawdę dużą popularnością, głównie ze względu na stosunek jakości do ceny. Z takiej fototapety można usunąć wszelkie zabrudzenia przy pomocy wilgotnej gąbki. Warto jednak pamiętać o tym, że lateks nie przepada za nadmiarem wody, nie będzie więc odpowiednim rozwiązaniem do łazienki. 

Najbardziej wytrzymała, gładka i dobra jakościowo jest fototapeta winylowa. Jest ona odporna na działanie promieni słonecznych, nie odkształca się i może być myta mokrą gąbką. Jedyną wadą winylowej fototapety jest dość wysoka cena.