Mikrofon, obok kamery, jest jednym z najważniejszych urządzeń peryferyjnych - zwłaszcza dla osób często odbywających wideorozmowy. Z mikrofonu często korzysta się jednak nie tylko w towarzystwie kamer - jest on ważnym akcesorium dla autorów podcastów lub muzyki. Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje mikrofonów - z tradycyjnym złączem audio lub wtyczką USB, dynamiczne lub pojemnościowe, wielokierunkowe lub jednokierunkowe. Różna może być też łączność z komputerem lub innym urządzeniem rejestrującym dźwięki - zarówno przewodowa, jak i bezprzewodowa.

Poszczególne typy mikrofonów mają różne przeznaczenie. Inny sprzęt przeznaczony jest do wideorozmów, inny zaś do nagrywania podcastów lub muzyki. Jaki mikrofon zapewni jednak brzmienie, którego wymaga konkretne zastosowanie? Jaka czułość i inne parametry okażą się najbardziej odpowiednie w danym przypadku? Które modele i marki dostępne

Jak wybierać mikrofony? Modele profesjonalne i amatorskie. Co wybrać do komputera?

Zwykłe mikrofony komputerowe od tych, które mają profesjonalne przeznaczenie, różnią się właściwie wszystkim. W jednych i drugich zupełnie inna jest czułość mikdrofonu, pasmo przenoszenia, charakterystyka kierunkowa i inne parametry. Z jednej strony za zakupem najtańszego mokrofonu przemawia niska cena - z drugiej jednak są to urządzenia o stosunkowo małej funkcjonalności. Dobrze sprawdzą się w przypadku sporadycznych rozmów przez komunikatory, jednak jeżeli planujemy używać ich w bardziej zaawansowany sposób - konieczny będzie zakup któregoś z mikrofonów wyższej jakości. Mogą to być modele instrumentalne, wokalne lub przeznaczone do nagrywania podcastów. Wszystkie typy mogą być wyposażone zarówno w złącze USB, jak i audio. 

Mikrofony dynamiczne - kiedy warto kupić jeden z nich? Czym cechuje się mikrofon dynamiczny?

Przygotowując się do porównania poszczególnych modeli, warto najpierw dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy korzystali z mikrofonu. Jeżeli zamierzamy używać go do streamowania lub podcastów, dobrym rozwiązaniem będą modele dynamiczne. Doskonale rejestrują one fale dźwiękowe emitowane przez ludzki głos - są więc przeznaczone do powyższych zastosowań. Na rynku znajdziemy szeroki wybór mikrofonów dynamicznych. Kupując mikrofon dynamiczny, możemy zdecydować się zarówno na niewielki mikrofon przypinany np. do kołnierza, jak i model o dużych rozmiarach i znacznie lepszym brzmieniu, z którego korzystać będziemy na statywie. Różna jest także łączność mikrofonów - może być ona przewodowa lub bezprzewodowa. Ze względu na ich specyfikację i dedykowane przeznaczenie, mikrofony dynamiczne są rzadko używane przez profesjonalnych muzyków, chociaż od tej reguły istnieje szereg wyjątków. 

Mikrofony pojemnościowe - dla kogo? Jak działa mikrofon pojemnościowy? Kiedy przyda się do nagrywania?

Modele pojemnościowe rejestrują dźwięki z całego otoczenia, co jest możliwe dzięki specjalnie opracowanemu sposobu zbierania dźwięku oraz zasilania. W ich przypadku również występuje zarówno łączność przewodowa, jak i bezprzewodowa. Podstawowe przeznaczenie mikrofonów pojemnościowych to wszelkiego typu profesjonalne sesje nagraniowe. Ich użycie w tym celu jest możliwe przede wszystkim dzięki możliwości zarejestrowania nawet najbardziej cichych dźwięków oraz świetnemu brzmieniu. Warto jednak zauważyć, że mikrofon pojemnościowy bardzo dobrze sprawdzi się również w mniej profesjonalnych zastosowaniach - zwłaszcza, jeśli chodzi o tańsze modele. Wśród mikrofonów pojemnościowych także znajdziemy tzw. pchełki - mikrofony przypinane do części ubioru. 

Mikrofon pojemnościowy lub dynamiczny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu? Pasmo przenoszenia i inne parametry

Kiedy już stwierdzimy, który typ mikrofonu będzie dla nas najbardziej odpowiedni, możemy przejść do porównania poszczególnych modeli. Parametry, które koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę to:

  • częstotliwość - zakres wysokości dźwięków zbieranych przez dany mikrofon;
  • czułość - rozumiana jako zdolność przetwarzania ciśnienia akustycznego na sygnał elektryczny;
  • charakterystyka kierunkowości - parametr określający z ilu i jakich kierunków mikrofon rejestruje dźwięki. Wyróżniamy między innmi mikrofony jedno- i dwukierunkowe, a także dookólne;
  • zasilanie - przewodowe lub bezprzewodowe;
  • możliwość podłączenia do komputera przez złącze USB-C lub jack;
  • tryb pracy (np. stereo);
  • gwarancja zapewniana przez producenta;
  • marka - dobrzy producenci to np. White Shark, Olympus czy Sharp.

W doborze odpowiedniego mikrofonu pomoże ranking mikrofonów.

Czemu warto wyposażyć się w filtry. Mikrofony będą działać jeszcze lepiej

Bez względu na to, czy mikrofon będzie rejestrował dźwięk na żywo czy w celu nagrań, warto zawczasu pomyśleć o ochronie przed zanieczyszczeniami akustycznymi. Zapewni ją odpowiednio dobrany filtr - np. pop filtr. Przy wyborze tego dodatku należy zwrócić uwagę na to, czy współpracuje on z wybranym przez nas modelem mikrofonu. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie wybrać odpowiedniego rodzaju filtru, najlepiej zrobimy korzystając z pomocy specjalisty.