Istnieje kilka metod zawieszania zasłon i firan. Wybór konkretnej z nich uwarunkowany jest bardzo często posiadanym w domu rodzajem karnisza oraz naszymi preferencjami. Jedną z najpopularniejszych metod upinania dekoracji okiennych są żabki. Jak poprawnie upiąć zasłony na żabkach?

Upinanie zasłon lub firan na żabkach ma swoich wielu zwolenników. Dekoracje okienne zamocowane w ten właśnie sposób sprawdzą się idealnie we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, czy też np. rustykalnym. 

Zasłony na taśmie marszczącej

Tkaninę możemy zamocować na żabkach bez marszczenia, wtedy jednak nie będzie prezentować się zbyt efektownie. Najczęściej tkaninę więc marszczymy dzięki wszytej w zasłonę lub firankę taśmie marszczącej. Dzięki temu zabiegowi nasza dekoracja okienna będzie układała się w piękne fałdy. Gęstość marszczenia zależna jest od nas. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę także na wzór na tkaninie. Zasłony gładkie możemy zmarszczyć dosyć gęsto - nawet w stosunku 1:3. Natomiast zasłony gotowe ze wzorem, zwłaszcza większym, który chcemy wyeksponować, można zmarszczyć nieco rzadziej. Zazwyczaj przyjmuje się jako optymalny stosunek 1:2. 

Jak upiąć zasłony na żabki?

Najbardziej popularny i chyba najprostszy sposób polega na złapaniu tkaniny bądź górnej krawędzi taśmy marszczącej za brzegi i wpięciu tam po jednej żabce, a następnie zamocowaniu środka materiału na środkowej żabce. Kolejno dzielimy powstałe odcinki materiału na połówki, zaczepiając na środku danej połówki żabkę.

Żabki mogą być mocowane za materiał lub też za taśmę marszczącą. Jak wyjaśnia Justyna Czapla, dekoratorka firmy Eurofirany będącej liderem na rynku tekstyliów domowych “W naszej pracowni krawieckiej standardem jest takie wszywanie taśmy, żeby można było zaczepić żabkę za jej górną krawędź bez wczepiania się w materiał, co mogłoby go uszkodzić. Jest to świetny sposób na zamaskowanie żabki, gdyż obniżony górny szew zostawia górną krawędź materiału luźną, dzięki czemu już na etapie projektowania zasłon, możemy tą część zasłony wydłużyć, co nie koliduje z jej ostatecznym wymiarem, a tworzy bardzo estetyczny efekt".

Minusy mocowania zasłon na żabki

Jak łatwo się domyśleć samodzielne marszczenie zasłon i upinanie ich nie zawsze wychodzi za pierwszym razem. Czasami trzeba tę czynność powtórzyć, żeby uzyskać efekt idealnie równych fal, co może być nieco męczące. Wadą tego typu upięcia zasłon jest także fakt, iż przy mocniejszym pociągnięciu za zasłonę, tkanina może się wysunąć z żabki i trzeba będzie ją powtórnie zapinać. 

Zalety zasłon na żabki

Uniwersalność tego typu mocowania jest jego niekwestionowaną zaletą. Żabki znajdują bowiem zastosowanie nie tylko w tradycyjnych karniszach szynowych, które nadal są bardzo popularnym rozwiązaniem,  ale także na karniszach drążkowych, gdzie są przymocowane do metalowych kółek. Tak więc jeśli szukamy rozwiązania uniwersalnego to zdecydowanie wybór żabek, jest dobrym rozwiązaniem. 

Inne rodzaje mocowania dekoracji: zasłony na przelotki, szelki, flexy

Coraz częściej jednak w nowoczesnych wnętrzach, a także tych utrzymanych np. w stylu skandynawskim, czy też industrialnym wybierane są zasłony na przelotkach. Wtedy to w materiał wszyte są okrągłe koła, które nakłada się na karnisz drążkowy. Zmiana dekoracji okiennej trwa dosłownie chwilę. Podobnie sytuacja ma miejsce w przypadku zasłon mocowanych na szelkach. Te również nakładane są na drążek karnisza, który później już z założoną dekoracją wkłada się na wspornik karnisza. 

W przypadku zasłon mocowanych na flexach otrzymujemy zawsze piękne i równe fale dzięki wszytym w materiał plastikowym regulowanym haczykom. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które znajduje coraz większa ilość zwolenników. 

Szybka metamorfoza wnętrza

 Dobrze dobrana dekoracja okienna potrafi nadać charakteru całemu wnętrzu. Okno jest bowiem jednym z największych elementów dekoracyjnych pomieszczenia. Jeśli więc chcemy szybko przeprowadzić metamorfozę wnętrza, a nasze okna mają standardowe rozmiary, wystarczy zakup nowych zasłon gotowych. Jeśli jednak chcemy, by nasza dekoracja była wyjątkowa, lub też nasze okna mają niestandardowe rozmiary, można pokusić się o wybór zasłon i firan szytych na wymiar.