Urlop to jedno z podstawowych praw, jakie przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Każdy pracownik w Polsce może skorzystać z tego prawa, a w 2023 roku, biorąc pięć dni urlopu wypoczynkowego, zyskuje się aż 14 dni wolnego! Wiele osób ma jednak problem z wyborem optymalnego terminu urlopu. Warto więc przenalizować kalendarz na 2023 rok.

Kiedy skorzystać z urlopu?

W roku 2023 istnieje kilka dogodnych okazji do wzięcia urlopu. Pierwszą z nich jest weekend majowy. Zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami zarówno 1., jak i 3. maja są dniami wolnymi od pracy, toteż okres ten można wykorzystać do skorzystania ze swojego urlopu. 

W bieżącym roku Święto Pracy wypada bowiem w poniedziałek, więc urlop na początku maja wydaje się świetnym wyborem. Jeżeli weźmiemy sobie wolne 2 maja, a następnie będziemy odpoczywali w czwartek oraz piątek, to łącznie nie będziemy chodzili do pracy przez dziewięć dni. Równocześnie wykorzystamy wówczas zaledwie trzy dni urlopu z całej przeznaczonej dla nas puli. 

Aby grafik pracy odpowiadał zarówno nam, jak i przełożonemu, warto skorzystać z urlopu również w sierpniu. Wtedy dogodną okazją będzie okres związany ze Świętem Wojska Polskiego. 15 sierpnia w bieżącym roku przypada na wtorek, więc biorąc dodatkowy dzień urlopu w poniedziałek, możemy odpoczywać przez cztery dni pod rząd. Świetnym terminem jest również początek listopada i okres związany ze Świętem Zmarłych. W tym roku święto to przypada w środę, więc biorąc dwa dodatkowe dni wolnego, możemy nie zjawiać się w pracy aż przez pięć dni! 

Jak złożyć wniosek o urlop?

Pomimo że prawo do urlopu dotyczy wszystkich osób, które są zatrudnione na umowę o pracę, to aby nie wzbudzać negatywnych emocji i niepotrzebnych sporów ze swoim szefem lub szefową, warto poinformować go lub ją o chęci urlopu z odpowiednim wyprzedzeniem. Aby uzyskać pozwolenie na urlop, pracownik powinien złożyć specjalny wniosek urlopowy. Jest on absolutnie obligatoryjny i niezbędny, żeby uzyskać dni wolne od pracy. Ważne, aby został on napisany profesjonalnie i zawierał wszystkie potrzebne informacje. Choć nie ma idealnego wzoru, którym należy się kierować, to istnieje kilka ogólnie przyjętych punktów (chyba że korzystamy z wewnętrznego formularza, także online), które musi zawierać taki wniosek. 

Przede wszystkim niezbędne jest podanie swoich danych osobowych, czyli imienia, nazwiska oraz zajmowanego stanowiska. Ważna jest również data sporządzenia wniosku oraz umieszczenie na nim danych firmy. Jeśli chodzi o treść wniosku, to powinna być ona relatywnie krótka i napisana prostym językiem. Musi zawierać prośbę o udzielenie urlopu oraz określenie terminu, w którym chcielibyśmy z niego skorzystać. 

Anulowanie wniosku urlopowego - czy jest możliwe?

Życie bywa przewrotne i pisze niespodziewane scenariusze, dlatego zdarzają się sytuacje, gdy zaplanowany urlop nie może się odbyć. Jeżeli już złożyliśmy wniosek o urlop wypoczynkowy, to na szczęście istnieją sposoby, by zrezygnować z zaplanowanego urlopu. Kiedy pracownik nie ma możliwości skorzystania ze swojego wolnego, musi złożyć kolejny wniosek, z tą tylko różnicą, że tym razem powinien on zawierać prośbę o anulowanie zaplanowanego urlopu. W wyjątkowych sytuacjach również sam pracodawca może anulować przyznany wcześniej urlop. Zazwyczaj są to jednak wyjątkowe przypadki i wynikają z niespodziewanej sytuacji, w jakiej znalazła się dana firma.