Jak i kiedy wypowiedzieć umowę OC?

Artykuł sponsorowany
Piątek, 27 listopada 2020 (10:54)

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy, po czym automatycznie się przedłuża, chyba że złożysz pisemne wypowiedzenie, najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem ochrony. Czy możesz to zrobić wyłącznie w takim przypadku? Kiedy umowę można rozwiązać przed upływem roku?

Jak skutecznie złożyć wypowiedzenie?

Kończy ci się umowa ubezpieczenia OC i chciałbyś zakończyć współpracę z danym towarzystwem? Żeby to było możliwe, musisz złożyć wypowiedzenie. Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych posiadacz pojazdu musi powiadomić ubezpieczyciela pisemnie o wypowiedzeniu umowy, nie później niż na jeden dzień przed jej zakończeniem. Jeśli takie wypowiedzenie nie zostanie złożone, to wówczas następuje automatyczne przedłużenie polisy na kolejne 12 miesięcy. 

Co zrobić, żeby złożyć skutecznie wypowiedzenie? Możesz skorzystać z gotowego wzoru dokumentu, który znajdziesz na stronie swojego ubezpieczyciela, ale nie ma takiej konieczności. Możesz sam je przygotować. Najważniejsze, żeby w treści pisma znalazły się niezbędne informacje, takie jak:

 • Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadasz polisę OC.
 • Numer polisy.
 • Dane posiadacza pojazdu - imię, nazwisko i adres.
 • Dane pojazdu - marka, model, rodzaj, numer rejestracyjny.
 • Data i miejscowość.
 • Powołanie się na odpowiedni artykuł ustawy - w przypadku chęci wypowiedzenia umowy OC z końcem okresu, na który została ona zawarta, należy powołać się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
 • Podpis posiadacza pojazdu.

Uwaga: aby wypowiedzenie było skuteczne, dokument musi być podpisany.

Złożenie wypowiedzenia jest również możliwe w pewnych wyjątkowych przypadkach, kiedy ochrona jeszcze obowiązuje. Wówczas jednak konieczne jest powołanie się na inny artykuł wspomnianej ustawy. Oto takie sytuacje:

 • Podwójne ubezpieczenie - czasami posiadacze pojazdów chcą zakończyć współpracę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym i zawierają nową umowę OC, ale zapominają o wypowiedzeniu poprzedniej. Wówczas dochodzi do podwójnego ubezpieczenia, które nic nie daje posiadaczowi auta, ale wiąże się z poniesieniem kosztów. Umowa automatycznie przedłuża się na kolejne 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że podwójnie ubezpieczony będzie musiał płacić za oba ubezpieczenia za cały rok. Przepisy przewidują w takim przypadku możliwość wypowiedzenia umowy, która automatycznie się przedłużyła. We wniosku musisz się jednak powołać na art. 28 a ww. ustawy.
 • Po nabyciu pojazdu - jeśli kupiłeś samochód, to wraz z nim powinieneś otrzymać ubezpieczenie OC. Masz prawo korzystać z tej ochrony do końca jej obowiązywania. Może to być kilka dni, ale równie dobrze kilka miesięcy. Jeśli jednak z pewnych względów chcesz zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem, to jak najbardziej masz taką możliwość. Możesz wypowiedzieć polisę OC otrzymaną od sprzedającego i wówczas dostanie on zwrot składki za niewykorzystany czas ochrony o ile polisa została opłacona w całości. W takim przypadku powołaj się na art. 31 ww. ustawy.
 • Odstąpienie od umowy zawartej na odległość - jeśli gdy kupiłeś ubezpieczenie OC przez telefon lub Internet, to masz przez 30 dni prawo do odstąpienia od umowy bez konieczności podawania przyczyny.
 • Demontaż pojazdu - zdecydowałeś się na złomowanie auta w stacji demontażu? Otrzymasz zaświadczenie potwierdzające dokonanie tego, a następnie będziesz musiał wyrejestrować pojazd i od tego momentu nie będzie on podlegać ubezpieczeniu. Musisz jednak powiadomić o tym ubezpieczyciela. Dostaniesz wtedy zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Najczęściej będziesz mógł wypowiedzieć umowę przez Internet, w oddziale, u agenta czy wysłać pismo pocztą tradycyjną. Pamiętaj o zawarciu w treści dokumentu wymaganych informacji i nie zapomnij o jego podpisaniu. 

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki