Jak dbać o powietrze? Z roku na rok słyszymy o coraz większym problemie ze smogiem. Ale nie jest on zjawiskiem odległym i znanym jedynie z mediów. Każdy z nas, przynajmniej raz, poczuł i zobaczył na własne oczy jego katastrofalne skutki. Teoretycznie szczególnie uciążliwy bywa głównie w większych miejscowościach. W praktyce, te małe również mają sporo za uszami. Jeśli tak się składa, że nie leżą na otwartych przestrzeniach, przez które wieje wiatr, potrafią wyprodukować i skumulować tak szarą atmosferę, że nie da się w niej normalnie funkcjonować. Smog jest szkodliwy dla środowiska naturalnego i dla naszego zdrowia. Jak z nim walczyć?

Co to jest smog?

To zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku wymieszania się mgły ze spalinami i dymem. Powoduje zanieczyszczenie powietrza, które powstaje przez to, że do atmosfery przedostają się między innymi tlenki siarki, tlenek azotu, cząstki stałe (pyły zawieszone) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA, które są rakotwórcze. Czy problem dotyczy jedynie osób starszych i chorych? Nie. Dotyczy każdego z nas. Smog jest jak powolna trucizna. Nawet gdy nie odczuwamy jej tu i teraz, wcześniej, czy później odczujemy skutki jej działania. Dlaczego? Dlatego, że zjawisko to może powodować:

 • Alergie. Smog to m.in. czynniki alergizujące. Gdy oddychamy niezdrowym powietrzem, stopniowo doprowadzamy do zachwiania równowagi immunologicznej w naszych organizmach. A częstokroć wiąże się ona z bardzo różnymi reakcjami obronnymi. Skutek ten może być odwracalny, ale może też na zawsze pozostawić w nas ślad.
 • Astma. Tak. Smog może wywoływać astmę, a u astmatyków nasilać napady tej okropnej choroby.
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli, dlatego że w niezdrowym środowisku byle infekcja może zostać pogłębiona w coś znacznie bardziej poważnego. A zapalenie oskrzeli może przekształcić się w zapalenie płuc.
 • Niewydolność oddechową.
 • Paraliż układu krwionośnego
 • Ryzyko zachorowania na raka
 • Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc


Najczęstsze przyczyny smogu:

 • ogrzewanie domów za pomocą węgla i innych paliw stałych
 • palenie mułem, miałem lub tworzywem sztucznym
 • niesprawne, przestarzałe piece, kotły i kominki
 • palenie śmieci
 • wzmożony ruch drogowy

Jak walczyć ze smogiem? Trzy kroki!

Odnawialne Źródła Energii

Jednym z głównych źródeł problemu jest wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii, między innymi węgla kamiennego i brunatnego oraz różnych innych substancji do ogrzewania mieszkań zimą. Tradycyjne sposoby, które dziś już nie powinny mieć racji bytu są głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Podczas spalania węgla powstają duże ilości dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych związków chemicznych.

Mamy jednak realną i możliwą w realizacji alternatywę, którą jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii we własnym zakresie. Przykładem może być użycie paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu na własne potrzeby. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale zmiana zaczyna się od jednostki i gdybyśmy wszyscy korzystali z tego rozwiązania, sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Warto pomyśleć nad zmianami, bo nie dotyczą one tylko nas, ale również przyszłych pokoleń.

Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy na tym polu osamotnieni. Na szczęście istnieją profesjonalne firmy, które mogą nam pomóc zmienić sytuację w kompleksowy sposób. Jednym z rynkowych liderów jest STILO ENERGY, oferującym wsparcie na wszystkich polach: od całego skomplikowanego doradztwa i prawniczych zawiłości, poprzez instalację i konserwację. I bardzo dobrze, bo gołym okiem widać coraz większe zapotrzebowanie na fotowoltaikę w całej Europie, również w Polsce systematycznie rośnie liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych, większych i farm fotowoltaicznych.

Transport

Choć dla wielu osób jest to ciągle niewyobrażalne, naprawdę nie ma konieczności poruszania się absolutnie wszędzie samochodem. Jeśli mamy tuż pod nosem komunikację miejską, naprawdę powinniśmy odpuścić sobie stanie w korkach, nerwowe szukanie miejsca do zaparkowania i mnóstwo innych niedogodności, które bierzemy na siebie jedynie za cenę tego, by poczuć się przez chwilę dobrze. Oczywiście są miejsca źle skomunikowane, gdzie da się dojechać tylko autem. Ale jeśli żyjemy w dużym mieście, dajmy choć czasem szansę transportowi zbiorowemu.

Nie dziwmy się jeśli władze miejscowości ograniczają ruch. Szczególnie w centrach miast. Niektóre samorządy wskazały nawet jakiego typu samochody nie mogą poruszać się swobodnie w centrach (np. stare samochody z silnikami diesla). Nie oburzajmy się na to. Zrozummy sytuację, która jest bardzo skomplikowana. Nie kierujmy się myśleniem sprzed trzydziestu lat, gdy autobusy jeździły z częstotliwością raz na godzinę. A jeśli już musimy poruszać się samochodem, zróbmy wszystko, by nie wozić pustej przestrzeni. Wybierajmy się do pracy większą paczką, jeśli tylko posiadamy możliwość zorganizowania sobie transportu w ten sposób.

Reaguj i edukuj!

Bardzo ważne jest uświadamianie ludzi wokół o szkodliwości pewnych zachowań. Jeśli widzimy, że sąsiad pali śmieciami- wskazana jest odpowiednia reakcja, nawet jeśli musi zostać wezwana straż miejska. Brak zrozumienia, że ktoś taki truje nas i nasze dzieci nie powinien obligować do nieprzestrzegania prawa. Jeśli wiemy, że ktoś z naszego otoczenia ma przestarzały piec, pomóżmy mu dowiedzieć się, jakie są aktualnie możliwości w kontekście dofinansowań na wymianę. Ważna jest również edukacja dzieci, tłumaczenie im jak powinny wyglądać prawidłowe nawyki. Jeśli jesteśmy świadkami dewastowania roślinności w najbliższym otoczeniu - powinniśmy również reagować.

Zwróćmy też uwagę na świadome zakupy. Kupowanie produktów wytworzonych metodą ekologiczną nie powinno być już traktowane jako fanaberia, a absolutnie obowiązkowy, zdrowy nawyk nowoczesnego, myślącego i świadomego człowieka.