W Polsce działa coraz więcej firm. Przeważają wśród nich "misie", czyli małe i średnie przedsiębiorstwa. To oznaka nie tylko rosnącej gospodarki, ale również chęci płacenia niższych podatków przez pracowników i pracodawców.

Ile jest firm w Polsce?

Według danych ALEO.com w Polsce działa 3 314 467 firm, z czego około 2,2 miliona to mikroprzedsiębiorstwa. Firm ciągle przybywa, jednak maleje dynamika wzrostu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy złożono ich mniej niż w 2018 roku. Dla porównania w 4 kwartale 2019 roku założono o 7,7 proc. mniej firm niż w analogicznym okresie w 2018. Należy pamiętać, że są to tylko aktywne podmioty gospodarcze, dane nie obejmują zawieszonych działalności.   

Dlaczego zamykają się firmy?

Liczba działalności gospodarczych w Polsce stale rośnie, ale to nie oznacza, że każdy pomysł na biznes kończy się sukcesem. Według raportu przygotowanego przez bazę firm ALEO.com "Upadłość firm w Polsce", do lipca 2019 r. upadłość ogłosiło 351 polskich biznesów. Jako główne powody likwidacji działalności autorzy podają: wysokie koszty ich prowadzenia, nierzetelnych kontrahentów, brak doświadczenia biznesowego, skomplikowane prawo i nieoszacowanie ryzyka. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się na naszym rynku kursy i poradniki o tym, jak prowadzić biznes, aby nie znaleźć się wśród przedsiębiorców zmuszonych do likwidacji działalności. Szczególnie że konkurencja na rynku jest coraz większa.

Gdzie w Polsce rejestruje się najwięcej firm?

Najwięcej firm w naszym kraju rejestruje się w województwie mazowieckim. W 2018 roku zaczęło tam działać 14603 nowych działalności gospodarczych. Nie powinno to dziwić, ponieważ Warszawa to stolica i największe miasto w Polsce. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie (4542), na trzecim śląskie (4110), a czwartym i piątym małopolskie (4047) i dolnośląskie, w którym w 2018 roku zarejestrowano o 13 firm mniej (4034).

Województwa, w których powstało najmniej firm, to opolskie (554), świętokrzyskie (611) i warmińsko-mazurskie (735). Łącznie w 10 województwach o najmniejszej liczbie nowych przedsiębiorstw, do KRS zostało wpisanych ich mniej niż w samej Warszawie.

Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce

W opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny 14 lutego tego roku raporcie "Działalność́ przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2018 r." możemy przeczytać, że:

"W 2018 r. w Polsce liczba mikroprzedsiębiorstw wyniosła 2 146,0 tys. i w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 72,4 tys. jednostek, tj. o 3,5 proc. Analizujc zbiorowość przedsibiorstw do 9 osób pracujcych w latach 2013-2016 zaobserwowano, e ich liczba wzrastała z roku na rok średnio o 4,5 proc., a w ostatnich trzech latach (2016-2018) o 3,5 proc. średnio rocznie". Oznacza to, że liczba przedsiębiorstw rośnie. Ma na to wpływ kilka czynników. Po  pierwsze, rośnie cała gospodarka, a wraz z nią rynek usług, na którym działa coraz więcej firm (prawie 55 proc. mikroprzedsiębiorstw zajmuje się usługami). Po drugie, coraz wyższe zarobki to dla wielu pracowników bodziec, aby przejść na samozatrudnienie i w ten sposób optymalizować sobie kwestie podatkowe oraz ZUS.

Z raportu dowiadujemy się również, że najpopularniejsze branże wśród MŚP, to handel i motoryzacja (zajmuje się nimi prawie 27 proc. mikroprzedsiębiorstw), budownictwo (13 proc.), łącznie w tych dwóch branżach zatrudnionych jest 3,6 miliona osób.

W dalszej perspektywie działalności gospodarczych będzie w Polsce przybywać. Wskazuje na to nie tylko ostatni, zwyżkowy trend, ale również coraz większe ułatwienia dla osób otwierających JDG.