Prawidłowe żywienie psa to nie tylko wybór najlepszej karmy pełnoporcjowej, ale też jej właściwe dawkowanie. Pies, który otrzymuje ilość jedzenia adekwatną do swojego zapotrzebowania, nie jest narażony na nadwagę, otyłość ani niedobory pokarmowe. Ile karmy dla psa należy podawać? Jak zaplanować porcjowanie posiłków, aby zapewnić psu optymalne funkcjonowanie, zdrowie i radość życia?

Prawidłowe porcjowanie posiłków

Odpowiedź na pytanie, ile karmy dla psa należy podać, nie jest taka oczywista, ponieważ to zależy - głównie od jego wielkości, ale też od wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Przy ustalaniu prawidłowej dawki pokarmu dla psa ważne jest, aby dostosować karmę do rasy zwierzęcia, a dokładnie do jego masy ciała. Producenci karm dla zwierząt opracowują specjalne receptury, które odpowiadają potrzebom psów różnej wielkości. Główny podział to karma dla psów małych (o masie ciała do 10 kg), średnich ( 11-25 kg) oraz dla psów dużych (powyżej 25 kg).

Na opakowaniu dobrej karmy pełnoporcjowej znajdziemy tabelę podpowiadającą dawkowanie jedzenia dla psa. Instrukcje te zazwyczaj dotyczą psów mających umiarkowaną aktywność fizyczną. Jeśli pies towarzyszy nam podczas długich spacerów, joggingu lub jest regularnie szkolony, jego zapotrzebowanie na pożywienie może być wyższe niż w przypadku psa o standardowej aktywności fizycznej. W tej kwestii warto skonsultować się ze specjalistą (lekarzem weterynarii lub dietetykiem), który pomoże w dokładnym ustaleniu zapotrzebowania energetycznego naszego czworonoga.

Ile gram karmy dla szczenięcia?

Odpowiednie żywienie szczenięcia zapewnia mu optymalny wzrost i rozwój, a także wpływa na jego zdrowie i kondycję ciała na dalszych etapach życia. 

Zapotrzebowanie pokarmowe młodych psów jest szczególnie duże. Szybko rozwijający się organizm wykorzystuje ogromne ilości energii. Nie oznacza to jednak, że szczenię może jeść wszystko i w każdych ilościach. Zbyt duże porcje pokarmu mogą przyczyniać się do nadwagi i otyłości oraz problemów ze stawami i kośćmi, zwłaszcza u psów ras dużych.

Rodzaj karmy i jej dawkowanie zależy od docelowej wielkości psa. Rasy małe i miniaturowe mają większe zapotrzebowanie na energię w stosunku do ich masy ciała niż rasy duże. Większe psy rosną znacznie dłużej niż małe, dlatego ich tempo wzrostu nie powinno być zbyt szybkie, aby układ kostno-stawowy rozwijał się prawidłowo. 

Ile powinien jeść dorosły pies?

Psy powinny być karmione o stałych porach, dzięki temu ich żołądek "przyzwyczaja się" do tego, kiedy otrzyma pokarm i w odpowiednim momencie wytwarza soki trawienne. Dorosły pies, który otrzymuje 2-3 posiłki dziennie o stałych porach, nie ma chęci na podjadanie między posiłkami, ma większe poczucie bezpieczeństwa i podczas posiłku je spokojniej (dokładnie gryzie pokarm, nie łyka powietrza). 

Podobnie jak szczenięta, dorosłe psy również nie powinny mieć stałego dostępu do pożywienia. Jeśli zwierzę nie zje posiłku w ciągu 30 minut, powinieneś opróżnić i wyczyścić jego miskę zarówno w przypadku suchego, jak i mokrego pokarmu. 

W żywieniu psów ras dużych i olbrzymich (tak dorosłych, jak i młodych czy starych) ważne jest zachowanie odpowiednich przerw między posiłkiem a aktywnością fizyczną. Psy te nie powinny być karmione wcześniej niż godzinę po intensywnym ruchu. Nie jest wskazane rozpoczynanie aktywności wcześniej niż 2 godziny po posiłku. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ras predysponowanych do rozszerzenia i skrętu żołądka, do których należą m.in. owczarek niemiecki, berneński pies pasterski i bernardyn.