Wybudowanie własnego domu to nie lada wyzwanie, które wiele osób przerasta. Nie musimy jednak robić wszystkiego samodzielnie - do prac możemy zatrudnić profesjonalną ekipę, a do projektu architekta. Możemy również postąpić niestandardowo i wybrać gotowy projekt domu. Na czym to polega i dlaczego warto?

  1. Co to jest gotowy projekt domu?
  2. Zalety gotowych projektów domu
  3. Z garażem czy bez - co lepiej wybrać?
  4. O czym pamiętać decydując się na gotowy projekt domu?

Gotowy projekt domu to nic innego, jak w pełni przygotowane i sprawdzone już plany konstrukcji, które możemy zakupić za o wiele niższą cenę, niż wyniosłaby nas autorska praca architekta. Oczywiście, istnieje ryzyko że w pobliżu w najbliższej okolicy pojawi się podobny budynek, jednak jest to zwykle mało prawdopodobne. Wybierając gotowy plan, na przykład na projekty domów - extradom.pl mamy za to pewność, że wszystko jest przemyślane, funkcjonalne i zaprojektowane w taki sposób, aby działało i służyło nam przez długie lata. Wybór podobnego planu pozwala również znacznie skrócić czas między rozpoczęciem budowy, a wprowadzeniem się do wymarzonego M. 

Zalety gotowych projektów domu

Największą zaletą gotowego projektu jest to, że nie musimy czekać aż ktoś go wymyśli. O ile prace architektów i biur architektonicznych potrafią być naprawdę imponujące, o tyle nie każdy z nas ma potrzebę, chęć i budżet posiadać unikatowy, nowatorski dom. Wybierając gotowy plan wprawdzie godzimy się z tym, że gdzieś może już stać podobny, jednak tak naprawdę to od wnętrza budynku zależy jego indywidualny charakter - a tutaj możemy wiele zdziałać dekoracjami i wykończeniem wnętrz.

Kolejną istotną zaletą gotowego planu i konstrukcji dla domu jest cena. Nie musimy płacić dużo, by uzyskać bardzo dobry efekt, co dla osób z mniejszym budżetem - lub takich, które pieniądze chcą przeznaczyć na co innego, na przykład wykończenie - będzie miało bardzo duże znaczenie. Wiele ciekawych projektów znajdziesz na stronie: https://www.extradom.pl/projekty-domow-tanich

Z garażem czy bez - co lepiej wybrać?

Konieczność posiadania garażu zależy głównie od tego, czy mamy samochód w rodzinie czy nie, jednak co do zasady warto jest wybierać projekty domów już z garażem. Po pierwsze łatwiej jest uzyskać pozwolenie na taką budowę, a być może kiedyś będziemy mieli potrzebę zakupić auto. W takiej sytuacji znacznie łatwiej jest już mieć garaż, niż później starać się o zgodę na dobudowanie go do bryły budynku. Po drugie, nawet jeżeli samochodu nie posiadamy, możemy zamienić garaż na dodatkowe miejsce do składowania większych rzeczy lub po prostu na przydomowy warsztat. Zakup projektu domu z garażem będzie również tańszy, niż wybieranie tych planów osobno. 

O czym pamiętać decydując się na gotowy projekt domu?

Jeżeli chcemy wybrać gotowy projekt domu, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o wymiary. Plan powinien pozwolić na to, by budynek bez przeszkód zmieścił się na naszej działce, a także aby dało się zachować stosowne odległości od ogrodzenia, które są wymagane przez polskie prawo budowlane. Dobrze jest również zastanowić się, ile potrzebujemy pięter - dla większej rodziny lepszą opcją będą dwie kondygnacje: parter i piętro, podczas gdy mniejsza rodzina może czuć się bardziej komfortowo w budynku parterowym, ewentualnie z niewielkim poddaszem. Pamiętajmy również o tym, aby decydować się na projekt z wiarygodnego miejsca, tak aby mieć pewność, że jest on najwyższej klasy i że na pewno wybudowany dom będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania.