Wybór materaca zawsze wiąże się z wieloma pytaniami. Dziś przyjrzymy się im okiem eksperta. Jaki rozmiar materaca będzie odpowiedni dla mnie?

To chyba najbardziej podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy, kto zamierza kupić materac. Czasami odpowiedź jest prosta - mamy już wybraną ramę łóżka o konkretnych parametrach i zależy nam na dobraniu do niej materaca. Wtedy wystarczy sprawdzić w opisie ramy, do jakich wymiarów jest ona przeznaczona (ewentualnie zmierzyć na własną rękę, jeśli mamy już ją w domu). 

Pytanie, które pewnie od razu nasuwa się na myśl wielu krytycznie myślącym osobom, jest jednak inne. Czy to materac powinien być dobrany do ramy, czy rama do materaca? 

Kupując łóżko bez materaca, na pewno będziemy kierować się różnymi parametrami - jego wyglądem, ceną, gabarytami. Warto też jednak zwrócić uwagę na dostępność materacy, które będziemy mogli do niego dopasować. Bo to właśnie ten element stanowi esencję skutecznego wypoczynku - to on w głównej mierze odpowiada za higieniczny, zdrowy i wygodny sen. Dlatego powinniśmy zacząć właśnie od materaca. 

Jeśli postawimy na odpowiedniego, renomowanego producenta, nie będzie jednak problemu z wyborem odpowiedniego rozmiaru, który wpasuje się w ramę wybranego łóżka. Zazwyczaj modele w ofercie są proponowane w kilku wariantach. Możemy na przykład znaleźć niewielki materac 80x200, który należy do serii Hilding Fandango, lub większy model, nawet 180x200, który posiada identyczne parametry. To jest jakiś punkt wyjścia - zawsze warto zwracać uwagę na szczegóły.

Jak dobierać rozmiar materaca? Nie ma jednego sposobu

Na rynku funkcjonuje kilka standardowych rozmiarów - 80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200. Sporadycznie znajdziemy też modele 200x200. Wszystkie z nich mają nieco inne zastosowanie.

Pamiętajmy jednak, że w wyborze materaca największe znaczenie ma nasze własne ciało - wybieramy tak, by najlepiej spełnić nasze oczekiwania. Ludzki organizm jest na tyle skomplikowanym układem, że nie wystarczy rada w stylu "materace 80x200 są przeznaczone dla osób o wzroście poniżej 170 cm i wadze 50 kilogramów", zresztą nie ma się ona nijak do rzeczywistości. Nie ma jednego kodu. Materace 90x200 są bardzo popularne, jest to pewien kompromis pomiędzy wygodą a gabarytami. Niektórzy dobrze się czują na materacach 120x200, inni wolą mniejsze modele. 

Z pełnym przekonaniem możemy jednak powiedzieć, że dla par zalecamy materace 140x200 i większe - dwie osoby będą mieć problem z wypoczynkiem na mniejszej powierzchni. Najlepiej bazować więc na naszych doświadczeniach lub przeczuciach. Możemy ewentualnie sprawdzić różne materace w praktyce.

Sprawdzony producent materacy - najpierw wybierz jakość, potem wybierz rozmiar!

Najbardziej innowacyjne modele materacy z marki Hilding Anders dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Chodzi o to, by klient podczas wyboru mógł kierować się przede wszystkim jakością i parametrami produktu. Materace Hilding wykonane są z najwyższej jakości materiałów oraz spełniają normy ergonomii i higieny. Dodatkowo są to produkty bardzo trwałe o długim okresie gwarancyjnym. Warto zwrócić uwagę na sposób produkcji materacy Hilding. Powstają one na bazie najnowszych zdobyczy technologii i doświadczenia ekspertów z różnych dziedzin. Hilding jest liderem rynkowym - to wynik lat pracy na rzecz poprawy jakości snu na całym świecie.

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.