Sport to zdrowie i wiemy to nie od dziś. Poruszając się po mieście warto przesiąść się z autobusu oraz samochodów na bardziej ekologiczne środki komunikacji. Doskonałym wyborem będzie np. hulajnoga elektryczna, deskorolka, czy rower. Co więcej, bardzo często może okazać się, że w ten sposób znacznie szybciej dotrzemy do celu przez zapchane miasto. Co więcej, zyskamy przy tym trochę ruchu oraz świeżego powietrza, a nasz organizm będzie znacznie bardziej wypoczęty oraz gotowy do następnych zadań.

Hulajnoga elektryczna - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeżeli chcemy rozpocząć swoją przygodę z podróżowaniem z pomocą hulajnogi elektrycznej, musimy wiedzieć, na czym nam tak naprawdę zależy. Trzy najważniejsze parametry, jakimi powinniśmy się kierować podczas jej zakupu to prędkość maksymalna, maksymalny zasięg oraz waga pojazdu. Zwróćmy jednak uwagę również na przepisy. W polskim mieście na tego typu sprzęcie można poruszać się z prędkością do 25 km/h/. Jeżeli jednak mamy ochotę na odrobinę szaleństwa, na rynku znajdziemy modele, które rozwijają nawet ponad dwa razy większą prędkość. Zasięg urządzenia rośnie wraz z jego ceną - im większy będzie zasięg, tym większa będzie jego cena. Co więcej, większa będzie także jego waga. Jest to istotne szczególnie, kiedy mieszkamy na piętrze i musimy znosić oraz wnosić urządzenie.

Aby nierówności na drodze nie odbierały nam całej przyjemności z jazdy, dobra hulajnoga elektryczna musi zapewniać również odpowiednią amortyzację. Czuły hamulec, antypoślizgowy podest oraz dobre oświetlenie z tyłu oraz z przodu to kolejne istotne cechy, które ułatwią nam jazdę. Co więcej, perfekcyjnym ułatwieniem dla prowadzącego będzie wielofunkcyjny panel na kierownicy, gdzie wyświetlane są podstawowe informacje, np. aktywny tryb jazdy lub prędkość.

Deskorolka - jaką wybrać?

Chcąc postawić na deskorolkę, musimy wiedzieć, jakie są jej rodzaje. Deski przyjmują bowiem różne kształty oraz rozmiary, które dostosowane są do poszczególnych technik jazdy. 

  • Deskorolka klasyczna, czyli skateboard. To standardowa deska o charakterze uniwersalnym wykonana najczęściej z kilkuwarstwowej sklejki. Pozwoli ona na jazdę zarówno po chodniku i asfalcie, jak i posłuży do wykonywania różnego rodzaju trików.
  • Fiszka/fishboard. Jest ona niewielkich rozmiarów. Doskonale spisuje się w trybie jazdy miejskiej, przy niewielkich prędkościach. Polecana jest szczególnie dla początkujących.

  • Longboard. Jest to najdłuższa deska, wykorzystywana przede wszystkim podczas zjazdów z górek. Mimo tego, że pozwala ona na rozwinięcie sporych prędkości, jej masywna konstrukcja umożliwia utrzymanie stabilnej pozycji.

  • Cruiser. Jest ona krótsza niż longboard, ale dłuższa niż deskorolka klasyczna. Na jej przodzie widnieje ostre zakończenie, tył natomiast ścięty jest pod wysokim kątem. Doskonale radzi sobie ona na trudnych powierzchniach, np. chodnikach,
  • Deskorolka elektryczna. Jest ona specyficzna, posiada bowiem dwa koła oraz masywną konstrukcję. Koła przytwierdzone są do platformy, w której ukryty jest silnik napędzający deskę. Jazda na tej desce odbywa się poprzez balans ciałem.

  • Waveboard. Ona również posiada wyłącznie dwa kółka, które w dodatku obracają się o 360 stopni. Służy to do surfowania na lądzie.

A może tradycyjny rower?

Rowery to zdecydowanie najpopularniejszy środek komunikacji zaraz po samochodach oraz autobusach. W zależności od tego, czy chcemy nim podróżować do pracy, czy bawić się na skateparku, a może jeździć wyczynowo po górach, istnieje wiele rodzajów rowerów. Rower górski ATB lub XC będzie doskonałym wyborem do jazdy po mieście, rower szosofy, jak sama nawa wskazuje - po asfalcie, rower trekkingowy doskonale nada się na wycieczki, rower fitness oraz miejski z wyprostowanymi kierownicami będą doskonałym wyborem do codziennej jazdy, a rower BMX doskonale nada się na skatepark, do robienia różnych trików. Istnieje znacznie więcej rodzajów rowerów, a to jedynie kilka z nich. Podczas zakupu odpowiedniego pojazdu należy zwrócić uwagę na wielkość kół oraz ramy, a także grubość opony. Warto wziąć pod uwagę również masą własną roweru.