Czy wiesz, że e-recepta online nie musi być realizowana przez osobę, której została wystawiona? W przypadku dziecka jest to oczywiste, ale nie każdy wie, że możliwe jest również wykupienie leków w imieniu seniora. Na czym krok po kroku polega realizacja e-recepty wystawionej dziecku lub osobie starszej? Zapraszamy po szczegóły do artykułu!

Czym jest e-recepta online i jakie są jej zalety?

Elektroniczne recepty wprowadzone zostały w zamian znanych z lat wcześniejszych recept papierowych, a wraz z ich pojawieniem się, dostępne zaczęły być dodatkowe udogodnienia. Przykładem są elektroniczne recepty online, czyli takie, które wystawiają lekarze bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem w placówce medycznej, tylko na podstawie konsultacji zdalnej. 

Niewątpliwą zaletą e-recept, w tym także tych wystawianych online, jest to, że pacjent nie musi ich w aptece realizować samodzielnie. E-recepta dla dziecka czy osoby starszej może zatem być bez trudu wykupiona w aptece przez opiekuna. Jeśli będzie on posiadać stosowne upoważnienie (nadaje się je w IKP), każdorazowe wystawienie e-recepty dla dziecka czy seniora będzie skutkować otrzymywaniem powiadomienia przez opiekuna. To duże ułatwienie przy realizacji e-recepty, gdyż nie trzeba prosić o przesłanie jej kodu czy zdjęcia. 

E-recepta - wystawianie przez Internet

W Polsce nie tylko stacjonarnie może być wystawiona e-recepta. Pacjent skorzystać może również z opcji internetowego kontaktu z lekarzem. Wiele placówek medycznych ma dziś w ofercie konsultacje zdalne, których efektem może być e-recepta online. Wystawianie elektronicznych recept umożliwia na przykład strona NaszaRecepta. Jak wygląda e-recepta wystawiona w taki sposób? Dokument uprawniający pacjenta do wykupienia leków w aptece nie różni się niczym od tego, który wystawiany jest stacjonarnie. 

By pacjentowi mogła być wystawiona e-recepta online, wcześniej przeprowadzany jest rzetelny wywiad medyczny. W przypadku konsultacji zdalnych zazwyczaj polega on na uzupełnieniu przez pacjenta formularza medycznego i następnie jego analizie przez lekarza. Specjalista sprawdza wskazania i przeciwwskazania do przepisania leku, by określić zasadność i bezpieczeństwo ewentualnej terapii. Jeśli po analizie formularza nie będzie mieć zastrzeżeń, niezwłocznie wystawi e-receptę, której kod trafi do pacjenta lub jego uprawnionego opiekuna SMS-em.

Internetowa e-recepta - krok po kroku pokazujemy proces jej realizacji

E-recepta online nie musi być realizowana wyłącznie przez osobę, której została wystawiona. Wystarczy, że upoważniony bliski posiadać będzie informacje niezbędne do wykupienia leku w imieniu osoby, która nie może zrobić tego osobiście. Poniżej krok po kroku wytłumaczone zostanie, w jaki sposób można zrealizować e-receptę wystawioną dziecku czy osobie starszej. 

W momencie wystawienia e-recepty wysyłany jest SMS na numer kontaktowy podany w IKP, a także wiadomość e-mail na podany adres. Historia e-recept zapisywana jest również w IKP pacjenta. Chcąc mieć dostęp bieżący do tych informacji (realizacja e-recept dla osoby starszej lub przez rodzica nieubezpieczającego dziecka), należy nadać uprawnienia w IKP. Posiadając wspomniane upoważnienie, opiekun ma wgląd ze swojego profilu do konta dziecka czy seniora, a także może w ich imieniu realizować e-recepty, gdyż ich kod będzie do niego wysyłany SMS-em.

Wykupienie leków dla dziecka lub seniora polega na podaniu farmaceucie czterocyfrowego kodu z wiadomości SMS. Uwierzytelnienia dokonuje się, podając numer PESEL. Trzeba jednak pamiętać, że ma to być PESEL pacjenta, a nie osoby, która w jego imieniu lek wykupuje. 

Inną opcją jest skorzystanie z kodu kreskowego e-recepty, a ten znajduje się na jej wydruku informacyjnym. Znaleźć można go w IKP pacjenta (lub z upoważnieniem z poziomu własnego profilu) oraz w skrzynce e-mail, gdzie także jest wysyłany. Okazanie kodu kreskowego nie wymaga dodatkowej autoryzacji.